/
Subiektywny szlak muzycznego Wrocławia (Trasa 1. ślimak śródmiejski)

Czy Wrocław kojarzy się z muzyką? Z pewnością jednym z jego symboli, na podobieństwo knyszy i Hali Ludowej, jest Lech Janerka, jednak swoją kultową płytę Klaus Mitffoch nagrał nie na Dolnym Śląsku, ale w Warszawie, co najlepiej pokazuje możliwości, jakie dosłownie drzemały w mieście, w którym powstał także inny ważny zespół lat 80. – Porter Band (swoją debiutancką płytę nagrał w Opolu). We Wrocławiu każda dekada począwszy od lat 50. miała własną energię napędzającą projekty często nowatorskie i prekursorskie (Nastolatki, Romuald i Roman, Kormorany), które nie mogły zaznać kompletnego spełnienia w postaci wydanej płyty, co w wielu przypadkach udało się dopiero po latach. Nie znaczy to jednak, że muzyczna scena była czarną dziurą, która bezpowrotnie wchłaniała najbardziej utalentowanych. Ci od zawsze mogli pokazywać saię na licznych przeglądach, festiwalach (Jazz Nad Odrą) i w klubach, które początkowo powstawały przy uczelniach i zakładach pracy, a w latach 80. i 90. wszędzie tam, gdzie dało się podłączyć sprzęt nagłaśniający. Niniejsza mapa nie rości sobie praw do odnotowania każdego miejsca, gdzie wykonano kilka piosenek. Sygnalizuje raczej miejsca, które były ważne dla swoich czasów i gdzie grano muzykę na żywo, ale też takie, bez których niektóre projekty nie mogłyby powstać. Wiele z nich było istotnych wyłącznie przez krótki moment i to przeważnie ze względu na bliski związek z szalejącym w ówczesnym okresie gatunkiem (klub Index). Inne zostały uwiecznione w piosenkach, po jeszcze innych nie został nawet ślad. Mapa pozostaje otwarta, czeka na uzupełnienia i historie, z których będzie powstawał muzyczny atlas Wrocławia, miasta pełnego niedokończonych historii. Trzy szlaki koncentrujące się na trzech częściach miasta podkreślają jego heterogeniczny charakter, który podlega jednak pewnemu uporządkowaniu: wschód sprzyjał talentowi, centrum promocji, zaś południowy-zachód współpracy.

 

Mapa i szlaki powstały dzięki rozmowom z muzykami, dziennikarzami i stałymi bywalcami, którym chciałbym podziękować: szczególnie Pawłowi Szroniakowi, Markowi Gluzińskiemu, Andrzejowi Jóźwikowi, Maćkowi Bielawskiemu i Maćkowi Kurowickiemu.

 

Opracował Bartosz Sadulski

Zdjęcia: Kornelia Głowacka-Wolf

 

 


 

Trasa 1. Muzyczny ślimak śródmiejski 

 

Muzyczne życie we Wrocławiu zawsze koncentrowało się na Śródmieściu, co dobrze oddaje pierwszy proponowany szlak, rozpoczynający się przy Pałacyku, jednym z najważniejszych muzycznych miejsc w dziejach Wrocławia. Trasa obejmująca miejsca ważne dla muzyki klasycznej (opera), alternatywnej (Falanster, Puzzle) czy jazzu (Rura) pokazują, jak zróżnicowanym i niejednorodnym miejscem był Wrocław – na placu Nowy Targ znajdował się jeszcze przed laty klub Kolor, najważniejsza scena hiphopowa Wrocławia, na której występowali także amerykańscy raperzy. 

 


Jak korzystać ze szlaku? Poniżej znajdziecie mapę Wrocławia z oznaczonymi punktami (po kliknięciu na ikonę danego punktu rozwinie się opis). Dokładny opis całego szlaku krok po kroku znajdziecie powyżej po lewej stronie, pod grafiką.  Poniżej tego pola opcja fakultatywna, czyli miejsca znajdujące się poza trasą "ślimaka".

Przy każdym punkcie podajemy orientacyjny czas przejścia (pieszo).