/
Big Band Wrocław

Biogram

 

 

Big Band Wrocław – wrocławska grupa jazzowa złożona m.in. z członków zespołów Sami Swoi i Spisek Sześciu, powstała w październiku 1970 r z inicjatywy Juliana Kurzawy i Włodzimierza Wińskiego. Zespół aranżował próby i nagrania w sali Dużego Studia Polskiego Radia. Włodzimierz Płaskota, szef zespołu do 1971 r., nie zdołał ustalić spójnej koncepcji repertuarowej i aranżacyjnej; jego miejsce zajął Zbigniew Piotrowski, który wprowadził nowy tryb pracy zespołu, co ukształtowało repertuar grupy. Pozwoliło to na zgłoszenie się do konkursu na festiwalu Złota Tarka.

W 1972 r. część muzyków BBW pod kierownictwem Juliana Kurzawy stworzyła formację Kupa KWJ, która wzięła udział w konkursie podczas festiwalu Jazz Nad Odrą. Zagrany przez nich utwór Rafała Augustyna i Juliana Kurzawy „Rozmowa” otrzymał wyróżnienie. W tym samym roku Big Band Wrocław wziął również udział w Famie (gościnnie wystąpili Jan Jarczyk i Zbigniew Namysłowski), gdzie grupa została dostrzeżona i uhonorowana ministerialną nagrodą główną. Od 1973 r. formacja współpracowała z Janem Ptaszynem Wróblewskim. 

Zespół rozwiązano w 1975 r.

 
Big Band Wrocław tworzyli m.in.: "Włodzimierz Płaskota (dyrygent, aranżer), Zbigniew Piotrowski (as, kierownik  artystyczny), Julian Kurzawa (dyrygent, lider), Zbigniew Czwojda, Janusz Żbikowski (bibliotekarz) – tp, Janusz Daniel, Jan Młynarczyk – tb, Adam Adamczyk – tuba, Wacław Zarębski – as, bcl, Włodzimierz Wiński – ts, Witold Sobierski, Krzysztof Śniadowski – ts[1]”.

 


[1] Bogusław Klimsa, „Jazz we Wrocławiu”, Wrocław 2015.

 

Twórczość

 

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

Złota Tarka 1973 (nagroda główna; najlepszy zespół tradycyjny);
Ekstraklasa Europejska (Přerov 1973);
Ekstraklasa Europejska (Kroměříž 1994).

 

Udział w pozostałych festiwalach:

Jazz nad Odrą (1973);
Jazz Jamboree (1973);
Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Přerovie (1973);
Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w  Kroměřížu (1994).