Dla zwiedzających

wróć


W zabytkowym spichlerzu z początków XVIII  wieku, w teatralnej scenografii na powierzchni 1000 m², prezentowana jest kolekcja pojazdów zaprzęgowych. Składają się na nią m.in. karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulky, przepiękne sanie, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję,  Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie konia w rozwoju transportu oraz prezentuje życie codzienne dawnej  wsi śląskiej.

Kolekcję powozów dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata (przekazany w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczyskę), kilkaset kiełzn, uprzęży, setki historycznych kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzia i urządzenia uczestniczące w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych oraz ryciny i obrazy. Unikalną ciekawostkę stanowi czynna oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe. Na uwagę zasługuje również wyjątkowy cenny dylżans pocztowy będący depozytem z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau w  szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Budynek, podobnie jak powozy, został uratowany przed zniszczeniem przez założyciela Fundacji Gallen, obecnie prowadzącej tą placówkę kulturalną. To ostatni zachowany na Dolnym Śląsku tak duży, całkowicie drewniany obiekt gospodarczy. W okresie użytkowania, jako magazyn zbożowy, na każdej z czterech kondygnacji na powierzchni  1200m² przechowywał zboże, ważące tysiące ton. Od tego ciężaru drewniane podłogi lekko pokrzywiły się, budynek nieco przechylił, a „zjeżdżalnia”, poprowadzona przez wszystkie kondygnacje, do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwających się, wypełnionych ziarnem worków. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców Galowic - rejonu najżyźniejszych gleb. Setki lat pod  panowaniem Czech, Prus, Niemiec i Polski sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej zdaje się w naturalny sposób tutaj przynależeć.

Muzeum Powozów Galowice to nie tylko przestrzeń dla ekspozycji historycznych, ale również miejsce spotkań ze sztuką współczesną, autorami książek i ludźmi kultury. Teren wokół Muzeum stanowi idealną oprawę dla przedstawień plenerowych, a ogródek ziołowy dał początek cyklicznym wydarzeniom takim jak „Dzień Ziół” i „Lawendowy Spichlerz”.

W Muzeum  prowadzone są dla szkół i przedszkoli zajęcia edukacyjne. Placówka dysponuje salą konferencyjno-wystawową oraz wiatą biesiadną ze sceną na 170 osób. Kawiarnia muzealna serwuje potrawy lokalnego koła gospodyń wiejskich oraz organizuje imprezy rodzinne i firmowe. W weekendy w Muzeum organizowane są wydarzenia kulturalne i rekreacyjne szczególnie adresowane do rodzin.

 


 

Więcej informacji na stronie: www.muzeumgalowice.pl

 

Muzeum Powozów Galowice
55-020 Żórawina
Galowice, ul.Leśna 5

e-mail: muzeum@gallen.pl;
dział edukacji: edukacja@gallen.pl;
Tel. +48 71 316 41 16

 

Muzeum czynne:

pn.-pt.:  od 10.00 do 16.00
sob.-niedz.: od 11.00 do 18.00