Informacje o projekcie

wróć


Przestrzeń publiczna Wałbrzycha i okolicznych miejscowości niemalże 80 lat po zakończeniu wojny nie potwierdza tużpowojennych postulatów, aby udało się "w trwały sposób usunąć wszelkie naleciałości germańskie". Spod tynku wciąż patrzy Waldenburg.

Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkań w przestrzeni publicznej Dolnego Śląska jest chaotyczna, nieusystematyzowana i wciąż mało znana. Jest jednocześnie zagrożona - pora na zmapowanie tego zasobu. Tak właśnie zrobiliśmy we Wrocławiu, publikując mapę z dwujęzycznym opracowaniem, a nastepnie opracowując wirtualną mapę poniemieckości w Jeleniej Górze. Teraz pora na Wałbrzych.

Co robimy: mapujemy rozproszoną wiedzę o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach. Znasz jakiś niemiecki napis w swojej okolicy? A może wiąże się z nim jakaś ciekawa, np. rodzinna historia? Masz w w domowym albumie jakieś archiwalne zdjęcia, na których można znaleźć tego typu zasób? Albo znasz osobę, którą warto byłoby zaangażować do taką inicjatywy? Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia, skontaktuj się z organizatorami projektu.
Zapraszamy do współpracy: pomóż nam opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach.

Oprócz mapowania i fotoreportaży będziemy realizować materiały filmowe-wywiady z przedstawicielami lokalnej społeczności, którzy podejmą tematykę niemieckich epigrafów w Wałbrzychu (przewodnicy miejscy, lokalni historycy i entuzjaści historii). Zadanie umożliwi spójne, przyjazne, nowoczesne i rzetelne opracowanie zasobu niemieckich inskrypcji wciąż obecnych w przestrzeni publicznej Wałbrzycha i okolicznych miejscowości, zapewniając jego ochronę i promocję. Nowoczesne, multimedialne narzędzia ekspozycji treści proponowane w projekcie łączą się z aktywnym dostępem dla wszystkich przy jednoczesnej aktywizacji mieszkańców Wałbrzycha. Dla turystów natomiast mapa będzie stanowić ciekawą alternatywę poznania przeszłości miasta od mało znanej strony. Treści w sposób otwarty będą prezentowane na portalu Dolnośląskość.pl i profilach społecznościowych projektu.

 

Kontakt: info@dolnoslaskosc.pl, tel.: 666951823

Fb: https://www.facebook.com/pg/spodtynkupatrzybreslau

Realizacja projektu: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza przy współpracy Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska (Dolnośląskość.pl).


Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.