/
Jan Borysewicz

Biogram

 

Jan Borysewicz (1955) – gitarzysta rockowy, wokalista, kompozytor, piosenkarz. Debiutował jako siedemnastolatek podczas koncertu wrocławskiego zespołu Nurt,  którego wokalista wypatrzył młodego muzyka w  Domu Kultury na Sępolnie, ale za jego właściwy debiut uznaje się działalność w zespole Super Pakt (1976). Na gruncie wrocławskim był również członkiem formacji Romuald & Roman, ale za zasadniczą dla Borysewicza uznaje się działalność muzyczną poza Dolnym Śląskiem. W Budce Suflera nagrał trzy albumy i skomponował m.in. przebój „Nie wierz nigdy kobiecie”, i to wówczas powziął decyzję o założeniu własnego zespołu. W tych okolicznościach w 1983 r. po ukształtowaniu się składu powstaje debiutancki album Lady Pank.

Dzieciństwo Borysewicz spędził na wrocławskim Sępolnie: „Mieszkałem bardzo blisko Pól Marsowych - wystarczyło, że się przebiegło z kumplami przez tory i już byliśmy na górce. Chodziliśmy tam i zimą, i latem - jeździliśmy na skuterkach, w zimie - na nartach drewnianych. Te "narty drewniane" brzmią jak sprzed I wojny światowej (śmiech)”[1].

Ze stolicą Dolnego Śląska wiąże się również skandaliczny „incydent wrocławski”, gdzie w 1986 r. podczas występu Lady Pank, zorganizowanego w ramach obchodów Dnia Dziecka, Borysewicz publicznie obnażył genitalia. O tym wydarzeniu Andrzej Titkow rok później zrealizował film dokumentalny, który dostępny jest pod tym linkiem.