Projekt/autorzy

wróć


Na Dolnym Śląsku jest wiele miejsc, które posiadają swoją kulturalną historię, ale są szerzej nieznane, podobnie jak wielu jest lokalnych twórców, których działalność jest przeoczona. Założenie projektu Dolnośląskość.pl jest takie, żeby te miejsca i aktywności odnaleźć, uporządkować i opisać, nadając im nową jakość w wymiarze kulturalnym. 

Literatura, kino, muzyka, sztuka, teatr - to tylko początek tego, czym według nas jest dziedzictwo kulturowe. Równie ważnym elementem jest np. dziedzictwo przemysłowe i krajobrazowe, widmowa historia nieistniejących już miejsc, turystyka kulturowa czy np. kulinarna historia Dolnego Śląska. Tak naprawdę to setki różnych narracji o dziesiątkach dolnośląskich miejsc, które przyczynią się do współtworzenia kulturalnej marki Dolnego Śląska, a poszczególnym miejscowościom i autorom zapewnią solidną promocję.

M.in. takim celom służy witryna internetowa Dolnośląskość.pl, która jest pierwszym etapem szerszego przedsięwzięcia realizowanego na rzecz promocji i ochrony dolnośląskiego dziedzictwa kulturowego.

Portal i działania z nim związane prowadzą wspólnie dwie fundacje: Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska oraz Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, która od 2009 r. działa w dolnośląskiej kulturze (m.in. księgarnie Tajne Komplety, wydawnictwo, festiwal preTEXTY, magazyn "Cegła", portal fundacja-karpowicz.org).

 

Kontakt: 
info@dolnoslaskosc.pl
666-95-18-23

Autorzy projektu

Grzegorz Czekański (1984)

Animator kultury, księgarz, redaktor, krytyk, prozaik. Kontakt: grzegorz.czekanski@gmail.com. ... [więcej]