/
Studencki Teatr Pantomimy Gest

Biogram

 

Studencki Teatr Pantomimy Gest (również: Teatr Mimu Gest) – zafascynowana pantomimą Henryka Tomaszewskiego grupa studentów architektury na Politechnice Wrocławskiej w świetlicy jednego z akademików w 1960 r. zrzeszyła się, by podjąć nową inicjatywę na teatralnej mapie Wrocławia. Tak powstał Gest.

„Ćwiczenia i przygotowania zespołu skupiały się wokół plastyki ciała, tańca klasycznego oraz podstawowych ćwiczeń pantomimicznych. Mistrzem młodych mimów stał się Marcel Marceau, którego pracą inspirowali się w swoich działaniach, próbując odtworzyć wykonywane przez niego etiudy. Studiowanie pantomimy klasycznej stanowiło punkt wyjścia poszukiwań grupy. Efektem tego była premiera pierwszego programu zaprezentowanego w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego w 1961 roku, na który składał się zbiór etiud według Marcela Marceau oraz autorskich mimodramów”[1].

Na dorobek sceniczny teatru złożyło się 12 premier pełnospektaklowych, jak również kilkadziesiąt etiud. Teatr był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, m.in. w Nancy i Leeds. Gest był najdłużej działającym we Wrocławiu teatrem pantomimy – w 1995 r. po 35 latach jego działalność została zawieszona.