1apamietam wizka

Chcesz utrwalić swoje wspomnienia dotyczące Wrocławia? Przejdź do formularza zgłoszeniowego .

Informacja o publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…”

Książka „Wrocław. Pamiętam, że…”  dostępna jest w Księgarniach Tajne Komplety (Wrocław, Przejście Garncarskie 2 lub Kino Nowe Horyzonty)

Zamówienia on-line:  KLIKNIJ TU

Wiosną 2015 r.  nakładem Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza w ramach projektu mikroGRANTY ESK 2016, ukazała się książka „Wrocław. Pamiętam, że…”, w której opublikowane zostały wspomnienia blisko ćwierć tysiąca osób dotyczących miasta, ukazujących Wrocław od czasów powojennych poprzez okres PRL aż do czasów teraźniejszych.

Efekt jest piorunujący!

Kilkaset fraz rozpoczynających się od tytułowego: pamiętam, że… ilustruje miasto w luźnej, przypadkowej chmurze wspomnień, które zostały zapisane przez uczestników projektu.
Jakie miasto pamiętają Wrocławianie? Jakie postacie, zdarzenia, miejsca pojawiają się na kartach książki? Zapraszamy do lektury!

UWAGA!

Nie poprzestajemy jednak na pierwszym wydaniu.  Jeżeli masz chwilkę czasu,  przejdź do formularza zgłoszeniowego i zostaw swoje wspomnienia o Wrocławiu. Może za 5 a może za 10 lat wydamy edycję poszerzoną książki, a Ty dołączysz do  grona  autorów!

Kontakt: e-mail: info.tajnekomplety@gmail.com

Zachęcamy do nagłośnienia wydarzenia i informowania o projekcie!

Idea projektu:

Witajcie na stronie projektu „Wrocław. Pamiętam, że…”.
Zapraszamy wszystkich do udziału w nietuzinkowym wydarzeniu  literackim. Cel, jaki sobie założyliśmy, to wydanie  publikacji książkowej, stanowiącej zapis zbiorowej pamięci mieszkańców Wrocławia, jak również osób, które we Wrocławiu bywały z okazji,  dajmy na to, studiów, delegacji czy wakacji.
Pragniemy z udziałem Was stworzyć literacki, zbiorowy pamiętnik, który  w swojej idei odnosi się do dwóch słynnych książek: „I remember” Joego Brainarda, a także Georgesa Pereca „Pamiętam że”, której inspiracją była wspomniana właśnie „I remember”. Więcej informacji o tych tytułach znajdziecie w zakładce po lewej.

Każda osoba, która będzie chciała wziąć udział w wydarzeniu i wspomnieć  Wrocław, może wysłać swoje wspomnienia poprzez    FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, przynieść osobiście  lub  przesłać pocztą tradycyjną na adres: Księgarnia Tajne Komplety  (Wrocław 50-107, ul. Przejście Garncarskie 2), propozycję 3 swoich zdań do zbiorowego pamiętnika.  Redaktorzy książki wybiorą najciekawsze  frazy z nadesłanych propozycji, ułożą je w całość i zredagują stylistycznie, a następnie przygotowany materiał zaistnieje w formie książki.
Dzięki temu powstanie druga edycja zbiorowego pamiętnika mieszkańców  i gości Wrocławia, składający się z kilkuset – lub nawet kilku tysięcy – zdań „Pamiętam, że…”. Pamiętnik ten będzie ukazywać historię miasta, jego mieszkańców – i bywalców – w zupełnym rozproszeniu i fragmentaryczności.
Tym samym to Wy staniecie się autorami tej wyjątkowej – na skalę światową – publikacji. Liczymy, że do projektu przyłączą się również osoby publiczne, autorytety z środowisk kultury, polityki, nauki – rozpoznawalne wśród mieszkańców Wrocławia i kraju.

Jakie frazy będą dla redaktorów książki najbardziej interesujące?
„Wrocław. Pamiętam, że…” ma nawiązywać do książki „Pamiętam że” Georga Pereca. Autor spisywał przez wiele lat spontaniczne frazy związane z jego życiem i układał je w ciągi zdań, dla przykładu:
„115) Pamiętam, że na kolei była także trzecia  klasa.”
„295) Pamiętam watę cukrową na festynach ludowych.”

Nas będą interesować podobne, spontaniczne , krótkie zdania, przy czym muszą one być związane z Wrocławiem, np.:
– Pamiętam, że po koncercie Lecha Janerki w 1995 r. wróciłem do domu bez butów, ale z kwiatami;
– Pamiętam, że na ulicy Kniaziewicza był świetny warzywniak u Pani Krysi;
– Pamiętam, że podczas powodzi w 1997 opalałem się w Hiszpanii.

Co należy teraz zrobić:
– zapoznaj się z regulaminem projektu „Wrocław. Pamiętam, że…”. To bardzo ważne, ponieważ Twoja propozycja będzie częścią publikacji książkowej;
– wpisz w FORMULARZU ZGŁOSZENIOWYM od 1 do 3 propozycji  dotyczących Wrocławia  o maksymalnej długości jednej frazy do 200 znaków. Nie zastanawiaj się długo, interesują nas pierwsze skojarzenia, drobiazgi, detale, zakątki, wydarzenia związane z Wrocławiem, które właśnie przychodzą Ci do głowy;
– wypełnij dane informacyjne: imię, nazwisko, adres e-mail.

I to wszystko, tak więc do dzieła!

Projekt realizowany jest we współpracy z Biurem ESK 2016 w ramach programu „Mikrogranty”

ZESTAW znaków do  mikroGRANTÓW ESK 2016