(Nie tylko gejowski) Szlak Michała Witkowskiego we Wrocławiu

wróć


Dawny – pierwsza połowa XX wieku – Wrocław poznać możemy z książek Marka Krajewskiego. Z kolei powrót do lat 60. zapewnia spacer śladami Rafała Wojaczka. A co z Wrocławiem bardziej współczesnym? Późny PRL, przemiany ustrojowe, budzący się kapitalizm, wstąpienie Polski do Unii Europejskiej... Jak się okazuje, to wszystko i wiele więcej można znaleźć w książkach, a jakże – wrocławianina z urodzenia – Michała Witkowskiego.

Michaśka, lub też Miss Gizzi, to postać znana i, ze względu na swój wizerunek, dość kontrowersyjna. Kiedyś krytyk literacki, obecnie także piosenkarz, aktor, felietonista, ciągle pisarz (obecnie niezwiązany z żadnym wydawnictwem,  publikuje swój retro kryminał na grupie facebookowej). ,,Pańcia” pieska imieniem Hilda, homoseksualista. Ale również, co nie przebija się aż tak do masowej świadomości, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, przez chwilę także doktorant (co ostatecznie porzucił, by zająć się pisaniem książek). Od lat mieszka w Warszawie i choć w wieku 14 lat uciekł z domu, a co za tym idzie, rodzinnego Wrocławia, później wrócił i umieścił część akcji jednych ze swych pierwszych książek właśnie w tym mieście. 

,,Copyright”, ,,Fototapeta” oraz ,,Lubiewo”, bo o tych książkach mowa, zabierają nas w, dość nostalgiczną, podróż po Wrocławiu.

///

Cytaty opracowały Agnieszka Synakowska i Julia Słowik. 
Przeczytaj tekst obu autorek "Wrocławski spacerownik Michała Witkowskiego": http://dolnoslaskosc.pl/wroclawskie-tropy-w-prozie-michala-witkowskiego,1790.html
Opracowanie szlaku: Grzegorz Czekański

///

Legenda: 
czerwonym znakiem z męską podobizną oznaczyliśmy cytaty z książek Michała Witkowskiego, które wpisują się w gejowski szlak Wrocławia zapisany w jego powieściach.