Dokładny opis szlaku
1. Jedności Narodowej
INFO
Data powstania: 1900 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; modernizację i generalny remont przeprowadzono w 2002 r.
WYWIAD
— Nie było żadnych dziwnych zdarzeń?
— Raz się chłopaki popili, był wśród nich Niemiec, ale to w Sylwestra było. Ja strasznie długo pracuję, bo już 22 lata. Nic się nie wydarzało specjalnego.
— To my już nie przeszkadzamy.
— A mnie pan nie przeszkadza...
KONRAD
Jedności Narodowej 179: Nieznacznie zakurzona wystawa wciąż pracującego tu szewca; rozbrajające słowa: „Fleczki”, „Podpiętki”... stopa tu jest królem
2. Skwer Pionierów Wrocławskich
INFO
Data powstania: około 1900 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; generalny remont przeprowadzono w 2002 r.
WYWIAD
— Czy możemy zrobić zdjęcie?
— Proszę pana, ja nie wyrażam zgody. Proszę rozmawiać z kierownikiem. Ten szalet będzie likwidowany.
— Ale to jest szalet zabytkowy.
— Ale proszę mi powiedzieć, co dzisiaj jest w Polsce zabytkowe, panie?
KONRAD
Oleśnicka 13: Przez niektórych pieszczotliwie ozwany Panią Warzywo, sklep pełen surowych roślin wielu gatunków, odcina się wyraźnością barw tak na froncie wystawy, jak i klinkierem przyległym do jego ścian, jakby ktoś uparł się zdublować wołanie o więcej zieleni.
3. Plan Powstańców Wielkopolskich
INFO
Data powstania: 1899 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; generalny remont przeprowadzono w 2007 r.
WYWIAD
— Częściej przychodzą starsi czy młodsi?
— Potrzebujący, po prostu. Z perspektywy czasu powiem, że ludzie wchodzą ze względu na jakieś problemy zdrowotne. Czy to prostaty, czy to kobiety, czy tabletki na żołądek ktoś rano weźmie.
KONRAD
Plac Staszica 50: Przed Dworcem Nadodrze, równolegle ze stanowiskami busów do Trzebnicy, bar oferujący podgrzane pieczywo z dodatkami warzywnymi, grzybowymi, mięsnymi i serowymi, także napoje bezalkoholowe. U powały elementy typowe dla budownictwa pomocniczego, stodół, suszarni.
4. Plac Staszica
INFO
Data powstania: ok. 1886-1887 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm.
WYWIAD
— Więcej osób przychodzi zimą czy latem?
— No jasne, że zimą. Pęcherze zmarznięte, to się sikać chce. A tu jest przystanek, to na chłodzie, jak postoi, to zaraz musi skorzystać.
KONRAD
1. Ptasia: Odwrócone spichlerze Nadodrza: jeśli tu czegoś nie znajdziesz (boczniaków, rukoli, frotek), nie znajdziesz tego w ogóle na dzielnicy. Oczekujący modernizacji ciąg odstręczających zadaszeń wypełniony w godzinach funkcjonowania fruktem i jarzyną w najprzystępniejszych okazjach. Naprzeciwko, przy Pomorskiej 55, w sklepie Naturobranie możliwość korekty zakupów o elementy zaskakujące.
2. Świętego Wincentego, mlekomat: Realizacja fantazmatu oczyszczenia zwierzęcia ze zwierzęcości: upalikowana tuż przy spółdzielczym pawilonie handlowym krowa bez woni, bez fastrygujących powietrze gzów, bez przyległości płciowej, bez fizjologii, a jednak trzeszcząca od świeżego mleka dla pobliskich hodowców cieląt, posiadaczy dzieci, fanatyków zabielania.
5. Plac św. Macieja
INFO
Data powstania: nieznana, ale jest to najstarszy pisuar w mieście, pochodzi z końca XIX wieku. Nie udało nam się ustalić nazwiska architekta;
modernizację i generalny remont przeprowadzono w 2006 r.
WYWIAD
— Czy codziennie przychodzi Pan otwierać ten pisuar?
— Tak, zamykam i otwieram codziennie, rano i wieczorem.
— Nie jest to dla Pana uciążliwie?
— Nie. Taka praca...
— Sprawdza Pan przed zamknięciem, czy ktoś nie został w środku?
— Tak, tak, zawsze wchodzę do środka zobaczyć, czy pusto.
KONRAD
Rydygiera 3 (od podwórka): Za doskonale zaopatrzonym sklepem piwnym Drink Hala rozległe podwórko o żywej cegle, swoista enklawa zabudowy sprzed ery suporeksu i regipsu. Ściany, choć odrapane, dają tu sąsiedztwo cieniolubnym, niskopłożącym się iglakom, a najmilej oko łasi się do małej kamieniczki niejako wciśniętej między dwie słuszniejszej postury. Na dachu prawdziwa dachówka i kultura jednego z sześciuset dziewięcdziesięciu siedmiu występujących w Polsce gatunków mchu.
6. Drobnera
INFO
Data powstania: około 1886-1887 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; podczas remontów pozbawiony dekoracyjnych detali.
Wywiad
— A co wy robicie?
— Dzień dobry, my robimy zdjęcia.
— A co tu jest do fotografowania? To nie jest Pałac Kultury!
KONRAD
1. Bar mleczny Mewa: Dziewięciostolikowa enklawa kulinariów społecznych: niezgorszy barszcz, kompletny kompot, lekko przesolone surówki. Brak pociągających sosów. Najkrótszy czasokres pieroga ruskiego po obu stronach Odry. Uspokajająca fototapeta. Serdeczna obsługa.
2. Drobnera: W cieniu katowni Gestapo i UB, rozłożysty, niemal dwukrotny platan z waginalnym zaproszeniem w siebie u powały. Przez kiepujących w nim durniów wieczorami natykamy się w na małe w nim żarzyska, dłonie śpiącego zła.
7. Plac Bema
INFO
Data powstania: 1907 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm. Szalet wielokrotnie remontowany - najważniejszy remont przeprowadzono w 1999 r.
WYWIAD
— Przychodzi więcej życzliwych czy nieprzyjaznych osób?
— Wie pan, ludzie się od 20 lat nie zmieniają, młodzi piją jak pili,
łobuzy były i będą, ludzie są tacy sami, jak kiedyś. Pracuję już 24 lata, to wiem.
— Czy nie nudzi się tu pani siedzieć tak długo?
— Nie, mnie się nie nudzi, no co pan; wolę tutaj niż w domu siedzieć. Co ja mogę mieć w domu do roboty?
KONRAD
Młyn Maria: równoległy z Mostem Piaskowym, weteran walk o utrzymanie w fundamentach podczas powodzi w 1997 r., staje przed nami jak stary żołnierz, który wie, że już wygrał i walczyć nie będzie: stare litery jego szyldu i należace doń koło nie krzyczą, wypowiadają z dumą i pokorą swoją przeszłość, której żaden obrót Odry już nie przywróci.
8. Ostrów Tumski
INFO
szalet w tym miejscu działa od 2015 r. Mieści się w budynku przy ul. Katedralnej.
WYWIAD
— Dużo osób przychodzi?
— Latem więcej. Głównie wycieczki.
— A zdarzają się obcokrajowcy?
— Tak! Najwięcej tych... Japońców, Niemców, Czechów i Ruskich.
— A Polaków?
— Też przychodzą. Tak jak wy przyszliście.
KONRAD
Plac Katedralny 18: W mnogości zawołań Ostrowa Tumskiego do swojej przeszłości, najszczerszy akt recyklingu: nieczytelne niełacinnikom napisy czytamy tu z płyty umieszczonej w zakamarku jednego z zaułków dla jak najkonieczniejszego utrzymania całości w zwarciu.
9. Szczytnicka
INFO
Data powstania: 1937 r. Nazwisko architekta: nieczytelny podpis pod projektem z 1937 r.
WYWIAD
— W tym szalecie mój kolega kiedyś, jeszcze przed remontem, wiersze po ścianach pisał.
KONRAD
Szczytnicka 29: Rzut geometrycznych balkonów na trzech kondygnacjach. Metalowe balustrady z motywem koła odcinają się swoją statecznością od pełnych dezaktualizacji, podupadłych parterów usługowych.
10. Nowowiejska
INFO
Zarząd, który jest odpowiedzialny za utrzymanie szaletu, nie posiada wiadomości o dacie powstania i nazwisku architekta.
WYWIAD
— W okolicy jest spokojnie?
— Tak, raczej spokojnie.
— Nic się nie dzieje ekscytującego?
— Nie, nic... ja tu na zastępstwie jestem, nic nie zauważyłam.
KONRAD
Górnickiego 37 (w podwórku): Tutaj z kolei Maria Samoróbka osadzona na palu z belki stropowej, w rombie mikroaltany. Dziedziczka klombów, girland, towarzyszka nocnego życia kotów i panów z nielicznymi partnerkami.
11. Bujwida
INFO
Zarząd, który jest odpowiedzialny za utrzymanie szaletu nie posiada wiadomości o dacie powstania i nazwisku architekta.
WYWIAD
— Czy bywały jakieś dewastacje, nieprzyjemne sytuacje?
— No jak raz przyszłam do pracy, to była niespodzianka... (Pani robi kolisty gest, który określa bryłę jakiegoś obiektu).
— Kupa była?
— No a jak. Nasrane o tu na tych schodkach przed drzwiami.
KONRAD
Sienkiewicza/Nowowiejska: Skomplikowany zamiar estetyczno – duchowy w wykonaniu na nieznane ręce: kolumnowa Matka Boska o niespodziewanym uśmieszku, jako figura umieszczona na kuli ziemskiej obarczonej ni to wąsami, ni rogami wczesnokwartowego księżyca.
12. Curie-Skłodowskiej
INFO
Nie udało się nam ustalić daty powstania i nazwiska architekta; przebudowany w 1925 przez Guido Deubacha; zburzony w 2014 r.
WYWIAD
— Zburzyli... taki porządny, ładny szalet był. Trzeba było zburzyć, bo ścieżkę rowerową robili.
— Dobrze sie tam pani pracowało?
— Oczywiście, spokojnie było, bardzo zadbany szalet, uprzejmi mili ludzie przychodzili...
KONRAD
Radeckiego 4: Z daleka przyjemne, acz typowe, V–kształne zadaszenie przy kiosku prasowym, gdzie kontemplując nieciekawe graffitti, można przeczekać deszcz: ilość zaparkowanych rowerów jest zwykle mniejsza od takich samochodów.
13. Mickiewicza
INFO
Data powstania: 1909 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; generalny remont przeprowadzono w 2000 r.
WYWIAD
— Przepraszam, w jakich godzinach szalet jest czynny?
— To nieważne... teraz jest czynny.
KONRAD
Parkowa 7: wywołujący sympatyczny uśmiech drewniany dom za metalowym płotem. Przy furtce gipsowa figurka ptaka drapieżnego, z sylwetki jakoby pustułki, z postury prędzej którejś z kań.
14. Różyckiego
INFO
Data powstania: około 1898 r. Nazwisko architekta: Karl Klimm; generalny remont przeprowadzono w 2014 r.
WYWIAD
— Chodzą tu, piją. A chłopaki pod tymi drzewami załatwiaja potrzeby fizjologiczne. To ja sobie myślę potem, zamiast kwiatkami, będzie wam pachniało... wiadomo czym.
KONRAD
Kochanowskiego 5: Przepompownia „Szczytniki”: rustykalny budynek otoczony niezdruzgotaną, nieomal bujną zielenią. Drzewa znalazły tu nierewitalizowany azyl i niektórym z nich udaje się zasłonić sobą co mniejsze elementy widoku.