/
Agnieszka Zwiefka

Biogram

 

Agnieszka Zwiefka (ur. 1978 r.) – reżyserka, scenarzystka i dziennikarka. Absolwentka pierwszego rocznika specjalizacji dziennikarskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w następnych latach obroniła również pracę doktorską w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (na którym obecnie pracuje w Zakładzie Medioznawstwa). Przez wiele lat przygotowywała reportaże dla TVP Wrocław. Wyreżyserowała dwa filmy dokumentalne, oba poświęcone grupom wykluczonym z wrocławskiego społeczeństwa.

Pierwszy z nich – „Albert Cinema” – premierę miał w 2013 roku i traktował o Cinema Albert Production, grupie bezdomnych z Wrocławskiego Koła Pomocy im. św. Brata Alberta, która od 2006 roku produkuje własne filmy: piszą scenariusze, odpowiadają za reżyserię, sami w nich występują. Ich dzieła były wyświetlane m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na specjalnych pokazach organizowanych przez Odra-Film. Zwiefka opowiada o grupie z perspektywy Leszka – sześćdziesięciojednoletniego bezdomnego, którego historię poznajemy. Mężczyzna, marząc o odbudowaniu dobrych relacji z własnym synem, jemu właśnie dedykuje film, nad którym pracuje. „Albert Cinema” w 2013 roku otrzymało wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Tranzyt” w kategorii Najlepszy Dokument Długometrażowy.

Druga produkcja Zwiefki, „Królowa ciszy” (2014), opowiada o środowisku wrocławskich Romów żyjących na nielegalnym koczowisku przy ulicy Kamieńskiego i jest wynikiem długiego procesu wnikania reżyserki do tej zamkniętej społeczności. Tytułową bohaterką filmu jest dziesięcioletnia Denisa, głuchoniema dziewczynka. Widz ma okazję obserwować, w jaki sposób radzi sobie ona z codziennością i jak postrzega świat oraz komunikuje się z otoczeniem. Obok warstwy stricte dokumentalnej w „Królowej ciszy” pojawiają się również fragmenty musicalowe, związane z fascynacją Denisy kinem z Bollywood. „Królowa ciszy” otrzymała szereg wyróżnień na festiwalach w kraju i za granicą: na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu czy na praskim International Human Rights Documentary Film Festival „One World”.

 

Twórczość

 

Dokładną fimografię można przeczytać pod tym linkiem.