/
Andrzej Dudek-Durer

Biogram

 

Andrzej Dudek-Dürer (ur. 1953) – przyszedł na świat we Wrocławiu, choć dla „Informatora biograficznego” sam o sobie napisał, że „urodził się jako siódme wcielenie Albrechta Dürera 21 maja 1471 w Norymberdze”[1].  W roli reinkarnacji słynnego artysty niemieckiego renesansu występuje od 1969, kiedy to jego ojciec zginął w wypadku samochodowym i od tamtej pory realizuje performance „Sztuka Butów – Sztuka Spodni – Sztuka Andrzeja Dudka-Dürera”[2], któremu podporządkował całe swoje życie. Gdziekolwiek się pojawia, staje się żywą rzeźbą, a przedmioty codziennego użytku, jak np. jego stale reperowane skórzane buty, stały się artystycznym obiektem, który buduje, czy wręcz prowokuje dialog z odbiorcą.

Swoją sztukę Dudek opiera m.in. na medytacji i transcendentalności. Mówi o niej, że jest dla niego „sposobem, możliwością na życie … szczególną możliwością autorealizacji, … możliwością kreacji, komunikacji i współrealizacji, …sposobem transformacji i transkomunikacji, …czasem, trwaniem, muzyką, metafizyką, telepatią. Proces sztuki, aktywność, działanie – to cel i sens sam w sobie”[3]. Jest muzykiem multiinstrumentalistą, ale szczególnie upodobał sobie instrument sitar, wywodzący się z tradycji hinduistycznej, który samodzielnie skonstruował w 1974.

Od 1976 bierze udział w inicjatywie „Sztuka Poczty”, czyli prywatnym wymienianiu się twórczością z artystami z całego świata oraz w wystawach mail art. Akcja ta skutkuje tym, że w roku 1979 Dudek rozpoczyna realizację projektu „Sztuki Podróży” – najpierw w Polsce, a później na terenie Europy Zachodniej, USA, Meksyku, Kuby, Australii, Kanady, Singapuru, Tajlandii, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Japonii. Zajmuje się również grafiką oraz fotografiką, więc prezentuje nie tylko performance, ale także wystawy i instalacje czy video. Oprócz tego realizuje wykłady oraz warsztaty. Prowadził zajęcia m.in. w takich instytucjach jak Centrum Sztuki w Warszawie, University of California w Berkeley, czy The Art Institute w Chicago.

Dudek-Dürer jest uważany za jednego z najbardziej wyjątkowych współczesnych artystów w Polsce, którego twórczość często określa się przydomkiem totalna, ponieważ uczynił ze swojego życia sztukę.

Rozmowę z artystą, którą przeprowadził Łukasz Orbitowski, można znaleźć pod linkiem http://ninateka.pl/film/andrzej-dudek-durer-dezerterzy.

 

Oprac. Izabela Pawliczek

 

 

Źródła pisane:

  1. "Encyklopedia Wrocławia", red. nauk. J. Harasimowicz Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2006, s. 166.
    Autor wpisu: Chmielewska Zofia
  2. "Kto jest kim we Wrocławiu. Informator biograficzny", red. K. Gluziński, Wydawnictwo FOX, Wrocław 1999, s. 86-87.

 

Źródła internetowe:

http://www.zacheta.wroclaw.pl/artysci/179-dudek-durer-andrzej.html

https://culture.pl/pl/tworca/andrzej-dudek-durer

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Dudek-D%C3%BCrer#cite_note-1

http://www.zpap.wroclaw.pl/dudek-duerer-andrzej

https://www.youtube.com/watch?v=0szmIQE6oO4

https://www.youtube.com/watch?v=vNhxc7iTblA

http://ninateka.pl/film/andrzej-dudek-durer-dezerterzy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Albrecht_D%C3%BCrer

http://www.a.dudek.durer.artwroc.com/

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72175/Andrzej-DUDEK-DURER-CZAS

Dostęp z dnia 09.07.2018r.