/
Andrzej Lachowicz (1939-2015)

Biogram

 

Andrzej Lachowicz (1939-2015) – artysta, grafik, malarz, fotograf, fotografik, teoretyk sztuki. Dyplom obronił w 1965 r. na Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). „Na studiach poznał Natalię Lach. Krytycy i teoretycy sztuki pisali po latach o pięknej i zakochanej bez pamięci parze. Po ślubie Natalia inicjały obu nazwisk dołączyła do pseudonimu artystycznego. Po słynnym sympozjum Wrocław '70, manifestacji założycielskiej konceptualizmu, oboje, wraz z artystą Zbigniewem Dłubakiem i krytykiem sztuki Antonim Dzieduszyckim, założyli Permafo – awangardowa galeria działała do 1981 roku”[1].

„Od początku lat 70. wychodząc z refleksji konceptualnej zajmuje się badaniem języka wizualnego fotografii, wykonując instalacje fotograficzne, których celem była analiza formy i znaku oddziałującego na percepcję. Do ważnych tekstów teoretycznych z pewnością należy publikacja ‘Poziomy energetyczne sztuki’ (1978) Andrzeja Lachowicza, która wywarła wpływ na polską teorię i praktykę artystyczną tej i następnej dekady. Autor twierdzi w niej, że sztuka posiada energię w podobny sposób, jak człowiek ciało oraz jest próbą uczestniczenia w absolucie (…)”[2].

Prace Lachowicza są wystawiane m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Dolnośląskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych czy Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Artysta został pochowany 7 stycznia 2016 r. na cmentarzu komunalnym na wrocławskim Kiełczowie.

 

 

 

Twórczość

 

Obszerną sylwetką artysty można przeczytać pod tym linkiem.