/
Bodo Kox

Biogram

 

Bodo Kox – (ur. 22 kwietnia 1977 roku we Wrocławiu jako Bartosz Koszała) aktor, reżyser, happener, ważny reprezentant nurtu kina offowego. W roku 2002 ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2012 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Z kinem offowym związany od 2003 roku, kiedy nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy pt. Crime, sorry. Na planie tej produkcji poznał Dominika Matwiejczyka, który obsadził Koxa w Bolączce sobotniej nocy. W roku 2004 Kox ponownie wystąpił u Matwiejczyka – tym razem wcielił się w Pabla, głównego bohatera głośnej Krwi z nosa (za tę rolę otrzymał nagrodę OFFSKAR 2005). Historia chłopaka marzącego o hiphopowej karierze była inspirowana Nienawiścią Matthieu Kassovitza oraz nastrojem wrocławskich blokowisk – zdjęcia kręcono na Nowym Dworze.

Najbardziej doceniony w offowym obiegu festiwalowym film w dorobku Koxa to Marco P. i złodzieje rowerów, humorystyczna etiuda o krwawym odwecie rowerzysty (Grzegorz Wojdon). Marco P… okazał się tak dużym sukcesem, że reżyser mógł zrezygnować z pracy w telewizji i zająć się tworzeniem filmów w pełnym wymiarze. W 2005 roku Kox wystąpił też w dwóch kolejnych produkcjach braci Matwiejczyków: w roli tytułowego Homo father, żyjącego w związku z Robertem (Dawid Antkowiak) geja, który odkrywa, że ma trzyletnią córkę oraz jako młodszy z dwóch braci, zmagających się z trudnym życiem na polskiej prowincji, w Ugorze. Zdjęcia do drugiego z filmów powstały w Rogożu i Krynicznie – podwrocławskich wsiach, w których przez wiele lat mieszkali bracia Matwiejczykowie.

W 2007 roku Bodo Kox nakręcił swój ostatni offowy film pt. Nie panikuj! – pełny metraż trwający ponad 70 minut. W komedii opowiadającej o niezwykłych losach trójki życiowych nieudaczników na ekranie pojawili się m. in. Marcin Dorociński, Teresa Sawicka, Grzegorz Wojdon i Wojciech Mecwaldowski. Zmęczony organizacyjnymi utrudnieniami związanymi z niezależną produkcją, Kox rozpoczął w 2010 roku naukę na IV roku reżyserii w łódzkiej „filmówce”, gdzie stworzył etiudy Rura, Księżycowa rzeka i Opera z mydła.

Dzięki zawartym w szkole znajomościom Koxowi udało się doprowadzić do realizacji scenariusza Dziewczyna z szafy, który wszedł na ekrany polskich kin w 2013 roku. Profesjonalny debiut Koxa opowiada o braciach: Tomku (Wojciech Mecwaldowski) – cierpiącym na zespół sawanta – i Jacku (Piotr Głowacki), który ogranicza komunikację ze światem zewnętrznym jedynie do kontaktów internetowych. Życie bohaterów zmienia się, kiedy wkracza w nie niezwykła sąsiadka, Magda (Magdalena Różańska).

W Dziewczynie z szafy Kox, podobnie jak we wcześniejszych filmach offowych, przedstawia ważkie tematy ze sporą dawką humoru. Wyrazisty styl reżysera, oszlifowany we wczesnych produkcjach, charakteryzuje się swobodnym przeplataniem elementów realistycznych z fantastycznymi wizjami. Niczym nieskrępowana praca wyobraźni owocuje w filmach Koxa oryginalnymi zestawieniami i konkluzjami.

Bodo Kox wyreżyserował również w 2013 roku 13 odcinków serialu 2XL dla telewizji Polsat, a obecnie pracuje nad Człowiekiem z magicznym pudełkiem – produkcją science-fiction o podróżach w czasie.

 

Oprac. Dawid Junke

 

Twórczość

Obszerne informacje o twórczości reżysera można przeczytać pod tym linkiem