Boguszów-Gorce: Kościół ewangelicki

wróć


(GPS - 50.7575 / 16.20470)

 
Boguszów-Gorce to piękna i ciekawa miejscowość nieopodal Wałbrzycha, praktycznie z nim granicząca od strony południowej. 
 
Skupmy się ewangelickiej świątyni znajdującej się w północnej części miasta. Ten barokowy kościół został wybudowany od podstaw dla miejscowej społeczności w latach 1770-1775. Była to prosta konstrukcja przykryta mansardowym dachem typowym dla baroku. Dopiero na przełomie XVIII i XIX w. dobudowano klasycystyczną wieżę, która - podobnie jak cały obiekt - nie zmieniła się do czasów współczesnych.
 
Niestety w czasach powojennych świątynia nie miała już tyle szczęścia - pełniła funkcję magazynu, a także sali sportowej (siedzibę miał tu również klub zapaśniczy).
 
Na szczęście, obecnie jest szansa przywrócenia jego do czasów świetności, a to za sprawą zboru zielonoświątkowego "Jeruzalem", który za symboliczną kwotę odkupiła obiekt od miasta planują tu swój dom modlitwy. Oczywiście, jak zobaczycie na zdjęciach, przed tą społecznością moc pracy, ale kościół został zabezpieczony, przełożony jest dach, a to już dużo.  
 
 
Widok od strony zachodniej:
 
 
 
Klasycystyczna, XIX-wieczna wieża:
 
 
 
Widok od strony północnej:
 
 
 
To strona południowa, gdzie znajduje się jedno z wejść:
 
 
 
 
 
Dzięki uprzejmości kierownika budowy, mogłem obejrzeć wnętrze kościoła i zrobić kilka zdjęć:
 
 
 
Jak widać w Świątyni znajdowały się dwukondygnacyjne empory, których stan jest niestety marny:
 
 
 
 
Muszę przyznać, że mimo swojego stanu, bardzo ciekawie prezentuje się szkielet empor, gdzie dokładnie odznacza się kunszt osiemnastowiecznych cieśli:
 
 
 
 
 
 
 
 
Na stropie nawy głównej zachowały się ciekawe polichromie:
 
 
 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com