Bolesławiec: fortyfikacje miejskie

wróć


Fortyfikacje? Na Dolnym Śląsku sporo miast ma zachowane obszerne fragmenty murów obronnych i innych obiektów stanowiących o ich potędze, i zabezpieczających je niegdyś przed zagrożeniami. Takimi zagrożeniami byli m.in. raubritterzy, czyli rycerze (osoby wysokiego stanu) trudniący się napadami, i rabunkami (mieli pod swoim dowództwem niejednokrotnie liczne oddziały, które mogły zagrozić nawet takim miastom, jak Bolesławiec).
 
Fortyfikacje Bolesławca powstały pod koniec XV w. W skład ich wchodził podwójny pierścień murów, trzy bramy z wieżami umiejscowione na wschodzie, zachodzie i południu miasta, oraz 15 baszt oddalonych od siebie na odległość strzału z łuku.
 
Większość fortyfikacji zostało rozebranych na przełomie XVIII i XIX w. Na szczęście w połowie wieku XIX na terenach po fortyfikacyjnych utworzono promenady, co pozwoliło zachować część murów i baszt do czasu obecnego. Niestety nie zachowała się żadna z wież.
 
 
Kilka fragmentów w okolicy ulicy Kubika i Kościelnej:
 
 
 
Budowano baszty okrągłe, jak również czworokątne. Te pierwsze stanowiły wzmocnienie pierścienia zewnętrznego, a czworokątne - wewnętrznego:
 
 
 
 
 
 
Spora część fortyfikacji zachowała się w okolicy kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy:
 
 
 
 
 
 
 
 
Niektóre fragmenty fortyfikacji - jak ta baszta - zostały wykorzystane do celów prywatnych. Obmurowano ją i dobudowano do Miejskich Zakładów Kąpielowych:
 
 
 
 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com