/
Cezary Duchnowski

Biogram

 

Cezary Duchnowski (1971) – pochodzący z Elbląga wrocławski muzyk (kompozytor muzyki kameralnej i symfonicznej, pianista); jeden z inicjatorów Studia Muzyki Komputerowej na wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie wcześniej kształcił się w klasie kompozycji pod kierunkiem Leszka Wisłockiego. Twórczość elektroakustyczna odgrywa w twórczości Duchnowskiego wiodącą rolę, a jej przejawem jest np. duet ElettroVoce stworzony z Agatą Zubel. W 1997r. wraz z Marcinem Rupocńskim Duchnowski założył formację Morphai skoncentrowaną na tworzeniu przedstawień multimedialnych. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Międzynarodowej Trybuny Muzyki Elektroakustycznej UNESCO Rzymie (2003).

„Jeżeli chodzi o moje sposoby na komponowanie, to pojęcie muzyki algorytmicznej odnosi się przede wszystkim do sytuacji, w których tradycyjne narzędzia takie jak kartka papieru czy liczydło zaczynają nie wystarczać ze względu na zbyt duży stopień komplikacji kompozytorskiej. Wtedy niezwykle przydatny jest komputer, który pomaga opracowywać rozmaite algorytmy, czyli metody na konstruowanie na przykład zależności wysokościowych lub rytmicznych w utworze. Programy komputerowe napisane przeze mnie w środowisku Max/MSP służą między innymi właśnie do realizacji operacji algorytmicznych w procesie komponowania (choć mogą też być użyte przy wykonywaniu muzyki)”[1] – przyznawał w wywiadzie dla czasopisma muzycznego „Glissando”.

Pisze o sobie: „Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej. Chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes. W ramach niej uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej – human-electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami”[2].

Strony autorskie: http://novacd.wixsite.com/cduchnowski, http://www.duchnowski.pl/materialy.html.

 

Twórczość

 

Obszerną sylwetkę muzyka wraz z zestawieniem twórczości można przeczytać pod tym linkiem.