Czocha (Sucha): Zamek

wróć


(GPS - 51.0308 / 15.3039)

 

Zamek położony jest w miejscowości Sucha, nieopodal Leśnej w powiecie lubańskim. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, gdy tereny te należały do państwa czeskiego i stanowiły północną rubież obronną. Pod władanie Piastów zamek dostał się dopiero w 1315 r. (niektóre źródła podają 1319 r.), kiedy to książę jaworski Henryk poślubił córkę czeskiego księcia Wacława, Agnieszkę. Po ich śmierci zamek powraca do książąt czeskich.

Obiekt został gruntownie przebudowany w XVI w. na styl renesansowy. W tym czasie nad fosą postawiono kamienny most, a w samej fosie urządzono zwierzyniec. W 1793 r zamek doszczętnie spłonął, ale już w rok później został odbudowany. Po wojnie został przejęty przez wojsko i utworzono tam wojskowy ośrodek wypoczynkowy.

Zamek dość często trafia na ekrany jako tło do takich produkcji, jak: "Gdzie jest generał", "Tajemnica Twierdzy Szyfrów", "Wiedźmin". Obecnie obiekt można zwiedzać w całości, jednak żeby wejść do wnętrza, trzeba mieć sporo szczęścia, ponieważ są tam organizowane różne imprezy. W czasie mojego pobytu odbywało się tam wesele i... zwiedzania wnętrz nie było.

Wejście główne na tereny zamkowe:

 

A to już sam zamek:

Na terenie zamku jest, ma się rozumieć, trochę zakamarków:

Tędy wyjdziemy na zewnątrz:

 

Rzut oka za siebie:

 

Tak prezentuje się zamek od strony zalewu:

 

Skała, na której wybudowano zamek:

 


Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com