/
Gabriela Muskała

Biogram

 

Gabriela Muskała (ur. 11 czerwca 1969 roku w Kłodzku) – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 1994 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, jednak już od końca lat osiemdziesiątych grywała w nagradzanych monodramach (m.in. „Lalki, moje ciche siostry” docenione w 1988 roku dwukrotnie na Ogólnopolskich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu oraz na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA czy „Pani Dobra” nagrodzona w 1990 roku na tych samych festiwalach). W 1992 roku zadebiutowała na deskach teatru, a w 1995 roku zdobyła I Nagrodę w konkursie XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od początku swojej kariery związana była przede wszystkim ze sceną, występowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Po raz pierwszy (nie licząc wcześniejszych etiud szkolnych) niewielką rolę filmową zagrała w „Rozmowie z człowiekiem z szafy” (1994) Mariusza Grzegorzka. Później występowała w spektaklach telewizyjnych aż do 1999 roku, gdy zagrała główną rolę w obrazie tego samego reżysera pt. „Królowa aniołów”. Od tego czasu pojawiała się m.in. w filmach Grzegorza Zglińskiego (prywatnie swojego męża): „Całej zimie bez ognia („Tout un hiver sans feu”, 2004) i bardzo dobrze przyjętym „Wymyku” (2011). Za kreację w tej drugiej produkcji Muskała otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei w 2007 roku wystąpiła w wyreżyserowanym przez pochodzącą z Wrocławia Agnieszkę Smoczyńską krótkometrażowym filmie „Aria Diva” (2007), będącym adaptacją opowiadania Olgi Tokarczuk „Ariadna na Naksos”. Za tę rolę Muskała otrzymała w 2009 Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

Aktorka znalazła się także w międzynarodowej obsadzie „Janosika. Historii prawdziwej” (reż. Kasia Adamik, Agnieszka Holland, Polska–Czechy–Węgry–Słowacja, 2009). Współpracowała także z Janem Jakubem Kolskim (reżyserem pochodzącym z Wrocławia, który tutaj rozpoczynał swoją filmową karierę) przy „Serce serduszko” (2014) oraz z Kingą Dębską („Moje córki krowy”, 2015). Muskała pojawiała się również w wielu popularnych serialach telewizyjnych, w tym w reżyserowanej przez Magdalenę Łazarkiewicz (absolwentkę wrocławskiego kulturoznawstwa), Kasię Adamik i Olgę Chajdas „Głębokiej wodzie”. Zdjęcia do produkcji, której bohaterami są pracownicy socjalni i ich podopieczni, realizowano we Wrocławiu: w Krzywym Kominie, we wnętrzach Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej, na Wzgórzu Partyzantów, w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej itd.

Ponadto wraz z siostrą Moniką Muskałą (absolwentką wrocławskiej germanistyki) pisze sztuki teatralne publikowane pod pseudonimem Amanita Muskania. Wspólnie przygotowały monodram „Podróży do Buenos Aires” oraz „Daily Soup. Ten drugi tekst w 2012 roku doczekał się inscenizacji w ramach Teatru Telewizji (reż. Małgorzata Bogajewska), która zrealizowana została w technologii Second Screen, umożliwiającej widzom korzystającym z urządzeń mobilnych płynne przełączanie się pomiędzy czterema kamerami filmującymi daną scenę.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię aktorki można przejrzeć pod tym linkiem.