Informacje

wróć


Karolina Błażejczak wybiera się w podróż po Dolnym Śląsku ze swoją mamą Elżbietą, przedstawicielką drugiego pokolenia nowych osadników. Ta ostatnia - w latach 1978-1994 - budowała drogi w okolicach Gryfowa Śląskiego, Świeradowa Zdroju, Barcinka, Rybnicy, Zgorzelca, Czerniawy oraz leśne trasy w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Wyprawa po drogach, które budowała m.in. Elżbieta to pretekst do przywrócenia wspomnień o Dolnym Śląsku, latach 80. i okresie transformacji oraz opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie.

Karolina i Elżbieta Błażejczak w ramach rezydencji wyruszą ze Szklarskiej Poręby szukać prywatnych historii Elżbiety oraz jej współpracowników, zmieniających fizycznie krajobraz Dolnego Śląska lat 80. Większość osób, które staną się bohaterami opowieści, mieszka na Dolnym Śląsku od ponad 30 lat. Nad całością czuwać będzie artystka urodzona już po zmianie systemowej. Karolina, by wyznaczyć drogę swojej matki – jak i własną – do dosłownego i symbolicznego domu, stanie za kamerą, włączy dyktafon i sięgnie po obiektyw aparatu. Dzięki temu powstanie osobisty portret Dolnego Śląska i jego mieszkańców, który nakreślony zostanie cross-medialnie, przy użyciu różnorodnych form opowiadania dokumentalnego: reportażu literackiego, filmu dokumentalnego, fotoreportażu.

Na reportaż literacki złożą się mikrohistorie bohaterów, dotyczące ich poszukiwań domu na Dolnym Śląsku, co z bardziej emocjonalnej perspektywy pokaże film dokumentalny, a archiwalne fotografie oraz re-fotografie starych ujęć wygrzebanych z szuflad bohaterów pozwolą pokazać materialne zmiany, jakie zaszły w czasie w odwiedzanych przestrzeniach.

Działanie odbywa się w ramach Programu Rezydencji Artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 „A-i-R Wro”, a jego realizatorem jest Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

 


 

Artystka: Karolina Błażejczak

Bohater: Elżbieta Błażejczak (i inni)

Kurator: Lech Moliński

Oprawa graficzna: Joanna Jesionowska