Informacje o projekcie

wróć


Wiedza o niemieckich znakach graficznych i treściach, które wciąż można spotkań w przestrzeni publicznej Wrocławia jest chaotyczna, nieusystematyzowana i wciąż mało znana. Jest jednocześnie zagrożona - pora na zmapowanie tego zasobu.

Cele: projekt Spod tynku patrzy Breslau ma na celu spójne, przyjazne, nowoczesne i rzetelne opracowanie tego rozproszonego zasobu, zapewniając jego ochronę i promocję. Nowoczesne, multimedialne narzędzia ekspozycji treści proponowane w projekcie łączą się z aktywnym dostępem dla wszystkich przy jednoczesnej aktywizacji mieszkańców Wrocławia. Dla turystów natomiast mapa będzie stanowić ciekawą alternatywę poznania przeszłości miasta od mało znanej strony.

Co robimy: mapujemy rozproszoną wiedzę o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś we Wrocławiu. Znasz jakiś niemiecki napis w swojej okolicy? A może wiąże się z nim jakaś ciekawa, np. rodzinna historia? Masz w w domowym albumie jakieś archiwalne zdjęcia, na których można znaleźć tego typu zasób? Albo znasz osobę, którą warto byłoby zaangażować do taką inicjatywy?

Zapraszamy do współpracy: pomóż nam opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych we Wrocławiu.

 

Kontakt: info@dolnoslaskosc.pl, tel.: 666951823.
Fb: 
https://www.facebook.com/pg/spodtynkupatrzybreslau

 

Realizacja projektu: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza przy współpracy Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska.

 

Projekt sfinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.