Informacje o projekcie

wróć


Prozaik Henryk Waniek pisał kiedyś, że Dolny Śląsk to niewyczerpane źródło tematów: wystarczy wziąć mapę regionu i wycelować gdzieś ołówkiem, na chybił trafił. Zawsze znajdziemy jakiś frapujący wątek do opowiedzenia - zwłaszcza pod względem literatury. Celem Dolny Śląsk jako literacka mapa. Podróże po ekranie jest tworzenie internetowych, dolnośląskich, literackich szlaków kulturowych. Olga Tokarczuk? Joanna Bator? Oczywiście wśród wielu innych, nie zabraknie tych znanych postaci, podobnie jak nazwiska "Krajewski" - i okaże się, że nie chodzi tylko o Marka, ale także o mniej znanego Andrzeja. Realizatorzy projektu przyglądają się miejscom opisanym przez dawnych i współczesnych, często niszowych pisarzy, a także mało znanym lokalizacjom, które mają swoją literacką historię lub tropy zapisane w książkach.

Trwają również prace nad nad poetyckim i prozatorskim szlakiem Dolnego Śląska. Do tego dochodzą dolnośląskie „ślady”, czyli baza cytatów odwołujących się do dolnośląskiej topografii. „Mapujemy rozproszoną, chaotyczną wiedzę o literackich tropach odwołujących się do przestrzeni publicznej Wrocławia i regionu” - mówią organizatorzy przedsięwzięcia z Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska. I apelują: „dołóż swoją cegiełkę i pomóż nam utrwalić jak największą wiedzę o literackim Dolnym Śląsku - być może posiadasz w swoim domowym archiwum zdjęcie, z którym wiąże się jakaś literacka historia? Albo wiesz o jakimś ciekawym miejscu z literacką historią? Czekamy na odzew”.

Literacką warstwę tekstową w projekcie uzupełniają spoty filmowe z dolnośląskimi pisarzami, a także zdjęcia i materiały wideo. Efekty zostaną opublikowane w październiku na portalu Dolnośląskość.pl i portalach społecznościowych z otwartym dostępem.

Projekt skierowany jest zarówno do mieszkańców Dolnego Śląska, jak i mieszkańców innych części Polski, w tym turystów szukających niekonwencjonalnych propozycji na odkrywanie regionu. Opracowany zasób będzie przydatnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli i wykładowców akademickich czy przewodników miejskich.

 

Kontakt
Facebook: Dolnośląskie szlaki kulturowe
www: dolnośląskość.pl
tel.: 6669518-23
@: info@dolnoslaskosc.pl  

Realizacja projektu: Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.