Janowice Duże: Pałac

wróć


 

(GPS - 51.1416 / 16.1032)

 

Pałac w Janowicach Dużych to barokowa budowla o cechach klasycystycznych wzniesiona na początku XVIII w. dla rodziny von Liedlau, która w owym czasie zarządzała wsią. Obiekt prawdopodobnie został wybudowany na przełomie lat 20. i 30. XVIII w. na miejscu wcześniejszego dworu. 

„Pałac, zbudowany z cegły i kamienia na planie prostokąta, nie jest może wielki, ale ma bardzo ładną frontową pięcioosiową elewację, na której znajduje się zegar słoneczny. Kondygnacje są wyraźnie oddzielone gzymsem. Również od frontu znajduje się czworoboczna wieża, pod która jest główne wejście do pałacu. Nad samymi drzwiami pod wieżą umieszczono herby dawnych właścicieli. Wejść do środka niestety nie można. Boczne i tylne elewacje nie są już tak okazałe, ale warto obejść pałac dookoła by zobaczyć masywne podpory ściany bocznej od strony stawu. Sam staw jest mocno zaniedbany, jak i cały park pałacowy”[1].

W wieku XIX pałac przeszedł remont; następny miał miejsce w 1961 r. Obecnie zabytek jest opuszczony, ale za sprawą solidnych murów i zdrowego dachu nie przejawia znamion wyraźnej degradacji.

Gwoli Janowic Dużych: należy pamiętać o Bitwie Kaczawskiej, która odbyła się 26.08.1813 r w tym rejonie, a kojarzona jest bardziej z Duninem, Krajowem czy Warmątowicami.

 

Widok od strony zachodniej:

 

Portal wejścia głównego, a nad nim kartusz herbowy:

 

Herby należą do Hansa Liedlaua i jego żony Barbary:

 

Jeszcze raz widok od południa:

 

Obelisk ustawiony na pamiątkę wielkiej bitwy kaczawskiej z roku 1813:

 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com