/
Janusz Chabior

Biogram

 

Janusz Chabior (ur. 17 lutego 1963 roku w Legnicy) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Ukończył technikum samochodowe, jednak w 1991 roku zaczął występować na scenie Teatru Dramatycznego (od 1999 r. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej) w Legnicy (zadebiutował w przedstawieniu „Dialog wtóry czyli Łasica” według Angelo Beolco w reżyserii Łukasza Pijewskiego), gdzie pracował aż do 2006. Od roku 2006 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. W 2000 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatycznego.

W filmach, serialach i spektaklach telewizyjnych grywa od 1993 roku, pojawiał się m.in. w realizowanych na Dolnym Śląsku produkcjach o bardzo odmiennym charakterze. Wystąpił na przykład „Polskiej śmierci” (reż. Waldemar Krzystek, 1995), thrillerze, którego akcja rozgrywa się we Wrocławiu i którego głównym bohaterem jest doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Znalazł się także w obsadzie kilku odcinków „Świata według Kiepskich” (1999–2016), realizowanych przez ATM Grupa najpierw we Wrocławiu, a potem w studiu w Bielanach Wrocławskich (gdzie mieści się siedziba grupy). Z kolei w 2005 roku wystąpił w realizowanym w Legnicy filmie „Przebacz” (premiera: 2008) Marka Stacharskiego, opowiadającym o wchodzącym w dorosłość mężczyźnie muszącym wybierać pomiędzy uczciwym życiem a lojalnością wobec grupy skonfliktowanych z prawem przyjaciół.  

Ważnym etapem w karierze Chabiora była wielokrotnie nagradzana kreacja Wiktora w „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka (na podstawie jego własnej sztuki). Chabior wcielił się w tę rolę dwukrotnie: po raz pierwszy w 2005 roku w ramach spektaklu przygotowanego przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – przedstawienie to, zainscenizowane w nieczynnym magazynie na legnickim osiedlu Piekary, zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura. Pięć lat później, w 2010 roku, Wojcieszek na tej samej podstawie nakręcił również film pełnometrażowy, w którym wykorzystano plenery wrocławskiego Gądowa Małego przedstawionego jako ponure, przygniatające swoim ogromem blokowisko. Fabuła „Made in Poland” opowiada o nastolatku, który pewnego dnia budzi się – jak sam mówi – „wkurwiony na wszystko”, co popycha go w stronę destrukcyjnego szaleństwa. W obu adaptacjach Chabior zagrał Wiktora, nauczyciela, który próbuje pomóc głównemu bohaterowi, gdy ten wpada w kłopoty finansowe. Kreacja ta została wielokrotnie doceniona: za rolę w wersji scenicznej aktor otrzymał nagrodę na m.in. XLV Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu i V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu. Z kolei za kreację w wersji filmowej „Made in Poland” Chabior otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Poza tym aktor grywał pierwszo- i drugoplanowe role w kilku głośnych premierach ostatnich lat, m.in. „Małej Moskwie” (2008) Waldemara Krzystka (której akcja rozgrywa się Legnicy), „Kołysance” (2010) Juliusza Machulskiego, „Matce Teresie od kotów” (reż. Paweł Sala, 2010), w kręconym w dolnośląskich plenerach „Daas” (reż. Adrian Panek, 2011) oraz dramacie „Żyć nie umierać” (reż. Maciej Migas, 2015). Za tę ostatnią rolę Chabior otrzymał nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię aktora można przejrzeć pod tym linkiem.