Jelenia Góra Cieplice

wróć


 

 

Słowa kluczowe? Szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, zakłady, zdrojowa przychodnia; wody lecznicze osiągające temperaturę prawie 90 stopni Celsjusza (najgorętsze w Polsce); 5 ujęć, w tym Marysieńka (jest też pijalnia wód pod nazwą), Sobieski, i sięgający dwa kilometry w głąb ziemi odwiert Cieplice 1; zespół pałacowy Schaffgotschów, dom zdrojowy Edward, szkoła rzemiosł artystycznych; Zdrojowy Teatr Animacji, który zorganizował już ponad 40 edycji Wiosny Cieplickiej; kościół pw. św. Jana Chrzciciela z obrazami Michaela Willmanna. Nawet pobieżna charakterystyka tego miejsca może robić wrażenie, i robi to już od wieków, skoro w Cieplicach oddawali się kuracji właściciele takich nazwisk, jak Goethe, Adams, Czartoryska, Pol czy Poniatowski.

W tych okolicach bywali również filmowcy. To w Cieplicach (w latach 1935-1976 samodzielne miasto, dziś część Jeleniej Góry) Grzegorz Brzęczyszczykiewicz / Franek Dolas salwował się ucieczką na stacji kolejowej. (Po 40 latach od premiery „Jak rozpętałem II wojną światową” [1969] mieszkańcy próbowali na podstawie tej sceny wypromować swoją uzdrowiskową dzielnicę). To również tu realizowano mnóstwo scen z serialu „Gazda z Diabelnej” (obszerne zestawienie cieplickich lokacji można przeczytać pod tym linkiem). Ciekawostką może być, że Cieplice  miały być plenerem kontynuacji „Stawki większej niż życie” („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” [2012]), ale ostatecznie producenci zdecydowali się na centralną i północną Polskę.

Wszystko więc przed tą częścią Jeleniej Góry. A na zaostrzenie filmowego apetytu warto pamiętać, że cieplicki Pałac Schaffgotschów można wypatrzyć również w 10. odcinku serii „Dolny Śląsk pełen historii” poświęconemu Dolinie Pałaców i Ogrodów. Bo i okoliczności są tu bardziej niż fotogeniczne.

 

 

 

 

Foto: Michał Czekański
Tekst: Grzegorz Czekański