Armia Radziecka opuszcza Legnicę
16.09.1993

wróć

16 września 1993 r. o godz. 21.32 na IV peronie legnickiego dworca przy wtórze Orkiestry Centralnego Ośrodka Szkolenia Wojsk Łączności po raz ostatni padła komenda „po wagonam”. W kierunku Moskwy przez Warszawę i Brześć odjechał wówczas skład z ostatnimi radzieckimi żołnierzami stacjonującymi w Legnicy. Gen. Władimir Brezgun zajął miejsce w o salonce.

„Zakończył się pewien etap w życiu miasta. Zrobiło się ciszej i puściej. Ucichł stukot butów żołnierzy maszerujących ulicami, przestały wyć silniki wojskowych ciężarówek, znikły eskadry przelatujące nad miastem. Wspomnieniem pozostały pożegnania na dworcu, gdy odjeżdżał pociąg do Moskwy: najpierw były kwiaty i uściski - tradycyjne ‘niedźwiadki’, a potem na ławce na peronie pozostawały niedopite stakańczyki wódki”[1].

Był to ostatni epizod „Małej Moskwy”. Nad ranem pociąg relacji Legnica-Brześć-Moskwa dotarł do Warszawy. O godz. 5.30 czterech szeregowców, dwunastu oficerów i pięciu generałów, których wcześniej pożegnał prezydent Lech Wałęsa, wyruszyło w ostatnią podróż do stolicy Rosji.

Przeczytaj więcej pod tym linkiem.