Koncert F. Chopina w Dusznikach-Zdroju
16.08.1826

wróć

Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawa, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnica, Wrocław, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko – przez te miejscowości wiodła trasa, którą na początku sierpnia 1826 r. przemierzył Fryderyk Chopin. Muzyk w celach zdrowotnych wybrał się wówczas z Warszawy na Śląsk, a dokładniej do Reinertz, czyli dzisiejszych Dusznik-Zdroju.

Pisał w korespondencji z Wilhelmem Kolbergiem: „Chodzę ja wprawdzie po górach, którymi Reinertz otoczone, często zachwycony widokiem tutejszych dolin, z niechęcią złażę, czasami na czworakach, alem jeszcze nie był tam, gdzie wszyscy jadą, bo mi zakazano. Za to w dalszej części listu pisze o planach: Wybieramy się na Hohemenze, ma to być też góra w przepysznej okolicy; spodziewam się, że przyjdzie do skutku”[1].

16 sierpnia 1826 r. Chopin charytatywnie wystąpił dla dusznickiej publiczności: „Tam bowiem, gdy kilkoro dzieci przez śmierć ojca do wód na kurację przybyłego sierotami stały się, P. Chopin, ośmielony przez osoby talent jego znające, dał 2 koncerta na dochód tychże, co jemu wiele chwały, a tym nieszczęśliwym niepospolite wsparcie przyniosło”[2].

Według niektórych źródeł drugi koncert Fryderyka Chopina miał się odbyć 19 sierpnia, ale nie zostało to jak dotąd dostatecznie rozstrzygnięte.