Księżna Luiza Niderlandzka właścicielką pałacu w Wojanowie




10.08.1839

wróć

Od warownego dworu pod romantyczną neogotycką posiadłość – historia majątku w Wojanowie jest zawiła. Pierwsze wzmianki pochodzą jeszcze z 1281 r., ale to w 1607 r. powstał tu renesansowy pałac warowny, który wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1831 r. posiadłość nabył pruski radca sądowy Karl Albrecht Ike. Temu po dokonaniu gruntownej przebudowy obiektu w 1839 r. – na styl neogotycki z elementami klasycystycznymi – udało się sprzedać ją królowi Fryderykowi Wilhelmowi III. 10 sierpnia 1839 r. nastąpiło uroczyste przekazanie majątku w Wojanowie w posiadanie księżnej Luizie.

„Para książęca dokonała kolejnej przebudowy pałacu w latach 1839 -1840. Przyjmuje się, iż prace budowlane prowadził wówczas uczeń Schinkla, Friedrich August Stüller lub Hermann Alexander Wentzel, architekt księcia holenderskiego. Powstał wtedy park krajobrazowy przekształconym w pierwszej połowie XIX wieku przez Piotra Józefa Lenné, architekta króla pruskiego. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908.
Trójkondygnacyjny pałac założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajduje się duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem”[1].

„Po śmierci księżnej i jej męża pałac wraz z majątkiem odziedziczyła ich córka Marie ks. Zu Wied-Neuwied, siężniczka Niderlandów i posiadaczka wielu dóbr – należało do niej w sumie 2544 ha ziemi31. Do 1945 r. dobra wojanowskie jeszcze kilkakrotnie zmieniały właścicieli, a podczas wojny w pałacu przebywali jeńcy wojenni, pracujący w niedaleko położonej fabryce papieru. Po zakończeniu wojny pałac podzielił godny pożałowania los wielu innych śląskich rezydencji. Najpierw został ograbiony, potem zajęty przez PGR. Powoli popadał w ruinę, aż wreszcie w 1995 r. został zakupiony przez włoską firmę i poddany pierwszym pracom zabezpieczającym. Niestety, znowu został zniszczony – tym razem przez pożar w 2002 roku. Od 2004 roku zespół pałacowo-parkowy w Wojanowie ma nowego właściciela – spółkę z o.o. „Pałac Wojanów”. Nowi właściciele całkowicie go całkowicie odrestaurowali, nadając mu dawny blask”[2].

Przeczytaj więcej pod tym linkiem.