Stowarzyszenie Podróży Kosmicznych
05.07.1927

wróć

Stowarzyszenie Podróży Kosmicznych (Verein für Raumschiffahrt [VfR)]) powstało we Wrocławiu 5 lipca 1927 r. Było to pierwsze tego typu zrzeszenie na świecie. Działalność instytucji koncentrowała się na eksperymentach z technologią rakietową i propagowaniu idei lotów w przestrzeń kosmiczną. Po roku od założenia organizacji działało już  w niej „kilkuset najwybitniejszych naukowców z całej Europy, zajmujących się technikami rakietowymi. Zaraz po jej powstaniu, członkiem VfR został młodziutki Wernher von Braun – Rakietowy Baron, twórca niemieckiej broni odwetowej V2 i rakietowego programu NASA, konstruktor rakiet Saturn, które już czterdzieści lat po powstaniu VfR, wynosiły statki Apollo na Księżyc”[1].

Ciekawostką może być fakt początkowych utrudnień, z jakimi spotykała się organizacja już od momentu jej zarejestrowania (wrocławski sąd początkowo nie zezwolił ja rejestrację VfR, powołując się na to, że w języku niemieckim nie występowało wówczas sformułowanie Raumschiffahrt[2]).

Stowarzyszenie w latach 1927-1929 wydawało czasopismo specjalistyczne „Die Rakete”. W 1930 r. tuż przy obecnym lotniku Berlin-Tegel wykupiono działkę przeznaczoną dla prowadzenia eksperymentów dotyczących technologii rakietowych. W 1933 r. w obliczu utraty stabilności finansowej i konfliktów z władzami, VfR zostało rozwiązane.

Zob. więcej pod tym linkiem. Zob. również wpis Beaty Maciejewskiej pod tym linkiem.