/
Krzysztof Jabłoński

Biogram

 

 

Krzysztof Jabłoński - urodził się 2 marca 1965 r. we Wrocławiu. Pianista i laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek po raz pierwszy zagrał z orkiestrą, a trzy lata później odniósł pierwszy sukces – zajął 5. miejsce w międzynarodowym konkursie „Premio Dino Ciani”. W latach 1983-1986 studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu, prowadzonej przez A. Jasińskiego. W 1996 roku uzyskał stopień doktorski, a w 2006 roku tytuł profesora.

Sukcesem, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery, było zdobycie III Nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1985 roku. W kolejnych latach brał udział w wielu konkurach krajowych i międzynarodowych. Otrzymał I nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina na II Międzynarodowym Konkursie w Palm Beach, I nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Rina Sala Gallo w Monza, Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie im. Artura Rubsinsteina w Tel Awiwie i Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie The Walter Naumburg Foundation w Nowym Jorku. Otrzymał także odznakę „Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia”

Obecnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, a od 2000r. jest członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu.

Od 1985 roku dużo koncertuje w kraju i zagranicą. Współpracuje z najznamienitszymi dyrygentami i orkiestrami symfonicznymi z kraju i na świecie. Od 1999 roku gra z wiolonczelistą T.Strahlem i tworzą razem „Chopin Duo”, od 2005 jest członkiem „Kwintetu Warszawskiego”, a wraz z K.A. Kulką i T. Strahlem tworzą „Kulka Trio”.

Nagrał kilkanaście płyt, a szczególnie często nagrywa utworu Fryderyka Chopina. Jest uznawany za ich wybitnego wykonawcę i interpretatora.

Jest także pedagogiem. Od 1997 roku prowadził klasy fortepianowe na Akademiach Muzycznych we Wrocławiu, w Katowicach i Warszawie. Często proszony o prowadzenie kursów mistrzowskich.

Od 1998 roku mieszka w Calgary w Kanadzie.

 

 

Oprac. Anna Marendziak

 

 

Źródła: „Encyklopedia Wrocławia” red. Jan Harasimowicz, wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2006, str.321

„Kto jest kim we Wrocławiu – informator biograficzny” red. Krzysztof Gluziński, wyd Fox str. 156-157

„Lista obecności czyli 700 postaci związanych z dawnym i współczesnym Wrocławiem” Ewa Kobel, wyd.Ewa Kobel, Wrocław 2017, str.205