/
Krzysztof Rogulski

Biogram

 

 

Krzysztof Rogulski (ur. 6 lutego 1945 roku w Otwocku) – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Debiutował w 1972 roku oświatowym filmem pt. „Z greckiego notatnika”. W tym samym roku reżyser stworzył także dla telewizji „777”, krótkometrażowy film psychologiczny. Na Dolny Śląsk reżyser trafił w 1975 – wtedy to we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych zrealizował kolejny telewizyjny film fabularny. „Lis” opowiada o małej Ance (Beata Niedzielska), która odkrywa, że jej matka (Anna Milewska) zdradza ojca (Arkadiusz Bazak) z Romanem, właścicielem lokalnej restauracji. Film, do którego Rogulski napisał również scenariusz na podstawie noweli Wojciecha Żukrowskiego, został uhonorowany na festiwalu w Gdańsku Nagrodą Dziennikarzy. Z atelier WFF reżyser skorzystał również kręcąc „Krótką podróż” (1976) – opowieść o trójkącie miłosnym z Janem Nowickim i Danutą Kisiel w rolach głównych i „W biegu” (1977) –historię biegaczki Igi (Anna Solarz), powracającej do sportu po urodzeniu dziecka. W 1980 Rogulski w stolicy Dolnego Śląska zrealizował we Wrocławiu „Przed odlotem”. Film opowiada o zdolnym lekarzu (Mariusz Benoit), którego nowatorskie badania spotykają się z niechęcią przełożonych i współpracowników. Zdjęcia do „Przed odlotem” były kręcone m. in. w Szpitalu Kolejowym przy ul Wiśniowej oraz w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Weigla.

„Wielka majówka” (1981) to bodaj najgłośniejszy film Krzysztofa Rogulskiego, jest to też ostatni obraz zrealizowany przez niego we wrocławskiej WFF. Pełna energii historia Ryśka (Zbigniew Zamachowski), nastoletniego uciekiniera z domu dziecka, który przypadkiem wchodzi w posiadanie sporej sumy pieniędzy, zilustrowana została muzyką zespołu Maanam (członkowie grupy pojawiają się również na ekranie) i zdobyła wyróżnienie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i film.

„Dzieci wojny” (1991), nakręcone w koprodukcji polsko-francuskiej, opowiadają o grupie dzieci, próbujących przetrwać w wojennej zawierusze. To ostatni film fabularny nakręcony przez Regulskiego, trzeba jednak zaznaczyć, że przeważającą część dorobku reżysera stanowią produkcje dokumentalne. Warto wymienić tutaj przede wszystkim „Powrót – Artur Rubinstein w Polsce” (1975), film wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Muzycznych w Besancon, „Szkice do polskiego plakatu”, które na I Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Cannes zdobyły Złotą Palmę, jak również obraz „Alteiemer Eck 19 – Münchener Post contre Hitler” (2003), wyróżniony Złotym Wawrzynem dla najlepszego programu kulturalnego Telewizji Francuskiej. We Francji Rogulski spędził 27 lat, pracując dla telewizji i kręcąc filmy dokumentalne, po czym wrócił do Polski.

Jego ostatni projekt to także powrót na filmowy Dolny Śląsk. W 2013 roku Krzysztof Rogulski nakręcił bowiem portret wybitnego wrocławskiego reżysera – „Stanisław Lenartowicz. Wędrowiec z Wilna” – w którym dotarł do współpracowników autora Zimowego zmierzchu i opowiedział o jego doświadczeniach w sowieckim obozie.

 

Oprac. Dawid Junke