Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów 2018. Podsumowanie

wróć


 

Michalina CzekaÅ„ska: LatajÄ…cy Uniwersytet Tajnych Kompletów
 

Podsumowanie edycji II

 

„Oderwanie siÄ™ od szarej rzeczywistoÅ›ci“, „MiÅ‚a atmosfera“, „Bliska styczność z ciekawymi książkami“ – to najczęściej pojawiajÄ…ce siÄ™ opinie uczestników, biorÄ…cych udziaÅ‚ w projekcie LatajÄ…cy Uniwersytet Tajnych Kompletów, wyrażone w ankiecie po jego zakoÅ„czeniu. Tegoroczna druga edycja odbyÅ‚a siÄ™ na przeÅ‚omie wrzeÅ›nia i października 2018 roku w ksiÄ™garni prowadzonej przez FundacjÄ™ na rzecz Kultutry i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Na warsztaty zaprosiliÅ›my 10 dziewczÄ…t z ZespoÅ‚u Placówek Resocjalizacyjnych z Brzegu Dolnego (podczas pierwszej edycji byli to chÅ‚opcy z tej samej placówki) w wieku gimnazjalnym.

Celem projektu miaÅ‚o być zachÄ™cenie mÅ‚odych ludzi do siÄ™gniÄ™cia po książkÄ™, spowodowania wiÄ™kszej otwartoÅ›ci na to medium, które – szczególnie dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej, w jakiej oni siÄ™ znajdujÄ… –  może być kierunkowskazem, dać im ważne lekcje humanizmu, wartoÅ›ci moralnych, a także nakierować na obcowanie ze sztukÄ… i kulturÄ…. Podczas piÄ™ciu półtoragodzinnych spotkaÅ„ mÅ‚odzież  zapoznaÅ‚a siÄ™ z ksiÄ™garniÄ… w różnych jej aspektach. Wspólnie zobaczyliÅ›my, że jest to miejsce, w którym można poszerzyć swoje kompetencje kulturowe, spotkać wielu ciekawych ludzi, oderwać siÄ™ od rzeczywistoÅ›ci, w której na codzieÅ„ żyjemy, wyciszyć. PorozmawialiÅ›my o zawodach, które mogliby wykonywać w przyszÅ‚oÅ›ci, a które sÄ… zwiÄ…zane, w szerokim rozumieniu, z książkÄ…. ZobaczyliÅ›my, w jak różny sposób może być wydawana literatura, przypomnieliÅ›my wiadomoÅ›ci z jÄ™zyka polskiego, dotyczÄ…ce rodzajów i gatunków literackich, co w atrakcyjnych okolicznoÅ›ciach poza murami szkoÅ‚y i oparte na niestandardowo wydanych książkach poszÅ‚o nadzwyczaj dobrze. Szczególnym zainteresowaniem cieszyÅ‚o siÄ™ zapoznanie z Magazynem Materiałów Literackich „CegÅ‚a“, jedynym polskim pismem literackim wydawanym w tak atrakcyjny sposób oraz konkurs na napisanie wÅ‚asnego wiersza. Z nie mniejszÄ… radoÅ›ciÄ… ucznennice omówiÅ‚y teksty prozatorskie z czasopisma „Chimera“, a na koniec wybraÅ‚y siÄ™ na zwiedzanie muzeum Pana Tadeusza oraz odbywajÄ…ce siÄ™ tam warsztaty ozdabiania papieru technikÄ… ebru.

Ważnym celem warsztatów było też zorganizowanie dyskusji w postawie szacunku, otwartości i zrozumienia między rozmówcyami, co w środowisku uczestników nie jest oczywiste i często trudne do osiągnięcia, jednak w tym wypadku udało się wypracować tę postawę.

Na koniec cyklu warsztatów uczestnicy otrzymali upominki: wartościowe, wybrane przez nich książki oraz gadżety literackie.

Informacje zwrotne od uczestników warsztatów, opiekunów grup jak i dyrekcji oÅ›rodka pozwalajÄ… nam wierzyć, że projekt ma gÅ‚Ä™boki sens i w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy chcieli  rozszerzać go o kolejne edycje.

 

Michalina Czekańska

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Â