Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów 2018. Podsumowanie

wróć


 

Michalina Czekańska: Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów
 

Podsumowanie edycji II

 

„Oderwanie się od szarej rzeczywistości“, „Miła atmosfera“, „Bliska styczność z ciekawymi książkami“ – to najczęściej pojawiające się opinie uczestników, biorących udział w projekcie Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów, wyrażone w ankiecie po jego zakończeniu. Tegoroczna druga edycja odbyła się na przełomie września i października 2018 roku w księgarni prowadzonej przez Fundację na rzecz Kultutry i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Na warsztaty zaprosiliśmy 10 dziewcząt z Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych z Brzegu Dolnego (podczas pierwszej edycji byli to chłopcy z tej samej placówki) w wieku gimnazjalnym.

Celem projektu miało być zachęcenie młodych ludzi do sięgnięcia po książkę, spowodowania większej otwartości na to medium, które – szczególnie dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej, w jakiej oni się znajdują –  może być kierunkowskazem, dać im ważne lekcje humanizmu, wartości moralnych, a także nakierować na obcowanie ze sztuką i kulturą. Podczas pięciu półtoragodzinnych spotkań młodzież  zapoznała się z księgarnią w różnych jej aspektach. Wspólnie zobaczyliśmy, że jest to miejsce, w którym można poszerzyć swoje kompetencje kulturowe, spotkać wielu ciekawych ludzi, oderwać się od rzeczywistości, w której na codzień żyjemy, wyciszyć. Porozmawialiśmy o zawodach, które mogliby wykonywać w przyszłości, a które są związane, w szerokim rozumieniu, z książką. Zobaczyliśmy, w jak różny sposób może być wydawana literatura, przypomnieliśmy wiadomości z języka polskiego, dotyczące rodzajów i gatunków literackich, co w atrakcyjnych okolicznościach poza murami szkoły i oparte na niestandardowo wydanych książkach poszło nadzwyczaj dobrze. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zapoznanie z Magazynem Materiałów Literackich „Cegła“, jedynym polskim pismem literackim wydawanym w tak atrakcyjny sposób oraz konkurs na napisanie własnego wiersza. Z nie mniejszą radością ucznennice omówiły teksty prozatorskie z czasopisma „Chimera“, a na koniec wybrały się na zwiedzanie muzeum Pana Tadeusza oraz odbywające się tam warsztaty ozdabiania papieru techniką ebru.

Ważnym celem warsztatów było też zorganizowanie dyskusji w postawie szacunku, otwartości i zrozumienia między rozmówcyami, co w środowisku uczestników nie jest oczywiste i często trudne do osiągnięcia, jednak w tym wypadku udało się wypracować tę postawę.

Na koniec cyklu warsztatów uczestnicy otrzymali upominki: wartościowe, wybrane przez nich książki oraz gadżety literackie.

Informacje zwrotne od uczestników warsztatów, opiekunów grup jak i dyrekcji ośrodka pozwalają nam wierzyć, że projekt ma głęboki sens i w przyszłości będziemy chcieli  rozszerzać go o kolejne edycje.

 

Michalina Czekańska

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.