Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów 2020

wróć


Za nami już czwarta edycja projektu Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów, która w minionym, 2020 roku, z wiadomych przyczyn odbyła się w całości online. Tym razem – jak dotychczas – nie mogliśmy spotkać się na warsztatach w księgarni Tajne Komplety prowadzonej przez Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. 

Podczas sześciu spotkań z grupą dziewcząt – uczennic Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym rozmawiałyśmy o literaturze, ciekawych sposobach na jej prezentowanie czytelnikom, a także o szeroko pojętej kulturze i sztuce. W tym roku poświęciliśmy również dwa spotkanie tematyce związanej z bezpiecznym poruszaniem się w internecie, umiejętnością wyszukiwania informacji oraz rozpoznawaniem mowy nienawiści. Uczestniczki projektu zapoznały się również (chociaż tym razem tylko teoretycznie) z funkcjonowaniem księgarni i fundacji.

Opinie uczestniczek Latającego Uniwersytetu Tajnych Kompletów pozwalają nam wierzyć, że ten projekt ma sens i że swoją działalnością możemy wspierać młodych ludzi na ich edukacyjnej ścieżce, jednocześnie dając wsparcie nauczycielom, pokazując alternatywy dla lekcji przeprowadzanych w szkolnych murach.

Ważne dla nas jest to z jakim nastawieniem uczestnicy warsztatów je zaczynają, a z jakim kończą. Tym razem trudność stanowiły spotkania internetowe, a nie na żywo, co oczywiście w pewnych sytuacjach było obciążeniem, jednak ostatecznie okazało się, że dziewczynom bardzo podobał się ten sposób prowadzenia warsztatów. Tym bardziej że  – w przeciwieństwie do uczniów ze „zwykłych” szkół przez cały rok miały zajęcia stacjonarne, a nie zdalne.

W każdej edycji stawiamy sobie również za ważny cel organizowanie dyskusji w postawie szacunku, otwartości i zrozumienia między rozmówcami, co w środowisku uczestników nie jest oczywiste i często trudne do osiągnięcia, jednak w tym wypadku udało się wypracować tę postawę. 

Mamy nadzieję, że za rok Latający Uniwersytet Tajnych Kompletów będzie miał swoją piątą edycję. 

 

 

Michalina Czekańska

 

—————————–

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.galeria