/
Lesław Żurek

Biogram

 

Lesław Żurek (ur. 30 czerwca 1979 roku we Wrocławiu) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Dorastał w Kostomłotach (powiat średzki), absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. W 2005 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od tego czasu wystąpił w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych, grał również na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w prywatnych warszawskich teatrach Wytwórnia, Kamienica i Bajka.

Zasłynął jedną z głównych ról w filmie (i serialu) „Mała Moskwa” (reż. Waldemar Krzystek, 2008), którego akcja rozgrywa się w Legnicy w dwóch planach czasowych: pod koniec lat sześćdziesiątych (gdy stacjonowały tam wówczas wojska radzieckie) oraz współcześnie i którą realizowano w Legnicy oraz we Wrocławiu. W obrazie tym Żurek wcielił się w porucznika Michała Janickiego, polskiego oficera zakochanego w żonie rosyjskiego pilota. Film spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków, a Żurek za rolę Janickiego był nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej wyróżniającym się młodym aktorom.

W 2015 roku wystąpił w spektaklu telewizyjnym „Amazonia” wyreżyserowanym przez pochodzącego z Wrocławia Bodo Koxa na podstawie sztuki Michała Walczaka pod tym samym tytułem. „Amazonia” to środowiskowa komedia, której bohaterami są młodzi, zaczynający dopiero karierę aktorzy. Szybko okazuje się, że ich wyobrażenia o pracy aktora były błędne, a współcześnie muszą wybierać między rolą w mało ambitnym serialu telewizyjnym a niezapewniającą utrzymania pracą w offowym teatrze. Żurek wcielił się tu w rolę Krzysztofa – gwiazdora znanego z popularnych seriali.

Z kolei w 2016 roku Żurek zagrał w kameralnym „Pierwszym dniu lata” (reż. Krzysztof Liwiński), obrazie nawiązującym oczywiście do „Ostatniego dnia lata” Tadeusza Konwickiego.

Ponadto aktor jest znany szerokiej publiczności dzięki swoim rolom w popularnych serialach telewizyjnych – pracował m.in. na planie „Kryminalnych” (2004–2008), „Układu warszawskiego” (2011), „Przyjaciółek” (2012–2016) czy „Barw szczęścia” (2012–2016).

 

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię aktora można przeczytać pod tym linkiem.