Lwówek Śląski: Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

wróć


 

(GPS - 51.1109 / 15.5826)

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jedna z bardziej wiekowych świątyń na Śląsku. 
Pierwsze wzmianki na temat obiektu pochodzą z 1238 r., kiedy to został ufundowany przez Henryka Brodatego. Budowa jego trwała dość długo nawet jak na tamte czasy, ponieważ całkowite jej ukończenie nastąpiło dopiero w 1300 r.
 
Pierwotnie kościół był budowlą romańską, ale w 1455 r. pożar strawił prawie całą świątynię i potrzebna był szybka odbudowa, która została dokonana błyskawicznie, a obiekt uzyskał wygląd świątyni gotyckiej. Niemniej jednak w obecnym wyglądzie możemy dostrzec pierwotne, romańskie cechy, ponieważ cała fasada główna wraz z wieżami ocalała z pożogi.
 
Niestety świątynia nie miała szczęścia, ponieważ w 1752 r ponownie trawi ją pożar i ulega zniszczeniu cały strop, który zostaje zastąpiony obecnym dachem, który niestety nie nawiązuje do historycznego charakteru świątyni. Tym razem odbudowa następuje dopiero po ok. 100 latach od tragedii.
 
Ostatni remont świątynia przeszła w latach 70. XX wieku.
 
 
Widok na romańską fasadę od strony zachodniej spod przejścia w murze obronnym:
 
 
 
Tak fara prezentuje się od południowej:
 
 
 
Widok od strony Rynku:
 
 
 
Ściana południowa:
 
 
 
Gotycki portal wejścia od strony północnej, a po prawej jego stronie ustawiono figurę Jana Nepomucena:
 
 
 
Romański portal wejścia głównego, który uchował się z pożogi w 1455 r.; wybudowany z czerwonego piaskowca ze sceną koronowania N.M.P. w tympanonie:
 
 
 
A to już sama scena koronowania:
 
 
 
Wchodzimy do wnętrza. Widok na nawę główną:
 
 
 
Wszystko jak przystało na świątynię gotycką, ale... brak sklepienia krzyżowo-żebrowego, typowego dla gotyku, jest aż nadto zauważalny. Obecny strop to dzieło XIX-wiecznych konstruktorów:
 
 
 
 
Widok z południowej nawy bocznej:
 
 
 
Większość wyposażenia świątyni pochodzi z XIX w.. tak jest i w przypadku ołtarza głównego przedstawiającego scenę wniebowzięcia N.M.P.:
 
 
 
Rzut oka na emporę organową przez nawę główną, a po prawej stronie widać XIX wieczną ambonę wykonaną z drewna w stylu neogotyckim:
 
 
 
 
Na koniec chrzcielnica wykonana z piaskowca w 1560 r.:
 
 
 

 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com