/
Maciej Żurawski

Biogram

 

Maciej Żurawski (ur. 1964) – dokumentalista i dziennikarz, absolwent Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1992 roku stale współpracował z TVP Wrocław (a także z TVP Polonia, Polsatem, Radiem ESKA i Radiem Kolor). W TVP Wrocław przez wiele lat przygotowywał cykliczne programy poświęcone m.in. kinu:  „Film polski i okolice” oraz „Fabryka snów”, „Niech Żyje Kino”. Odegrały one istotną rolę także w przypominaniu lokalnej historii polskiej kinematografii – za przykład może posłużyć wyemitowany w 2006 roku jeden z odcinków tego ostatniego cyklu, odcinek, który opowiadał o związanym z Wrocławiem reżyserze Stanisławie Lenartowiczu (wówczas obchodzącemu osiemdziesiąte piąte urodziny) i miał ambicję przypomnienia dorobku zapomnianego twórcy.

Żurawski jest także autorem licznych filmów dokumentalnych, w tym „Światów Jana Jakuba K.” (1999), traktujących o życiu i twórczości Jana Jakuba Kolskiego, oraz „Czyż nie dobija się koni?” (2000), który poświęcony został Jerzemu Matysiakowi, kaskaderowi, aktorowi i epizodyście związanemu z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu od końca lat sześćdziesiątych. Z kolei „4 czerwca ‘89. Lekcja historii” opowiada o wyborach 1989 roku na Dolnym Śląsku, a „Szklane domy pani Zosi” to historia mieszkającej we Wrocławiu Zofii Telidze-Martens, która w latach dziewięćdziesiątych otrzymała jako rekompensatę – w zamian za mienie pozostawione na Wołyniu – trzy budynki mieszkalne w poradzieckich koszarach w Szczytnicy koło Bolesławca, do których postanowiła sprowadzić polskie rodziny z Kazachstanu.

Żurawski był także dwukrotnie Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Scenarzystów Filmowych INTERSCENARIO (w 2007 i 2008 roku), który zorganizowany został przez Fundację Zdolni Ale Leniwi przy współpracy z Odra-Film i odbywał się na terenie WFF we Wrocławiu, współorganizatorem obchodów pięćdziesięciopięciolecia Wytwórni oraz ekspertem Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Z jego inicjatywy w tych miejscach we Wrocławiu, które posłużyły za plener znanym filmom, powieszono pamiątkowe tablice. Ponadto w 2016 roku wydał powieść kryminalną „Czarna wołga”, której akcja rozgrywa się we Wrocławiu w 1983 roku.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

Twórczość

 

Pełną filmografię autora można przejrzeć pod tym linkiem.