/
Marek Lechki

Biogram

 

Marek Lechki – reżyser, scenarzysta i kompozytor, z Dolnym Śląskiem związany od urodzenia. Przyszedł na świat 9 lipca 1975 roku w Brzegu Dolnym. W pobliskim Wołowie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, a po maturze dalszą naukę podjął we wrocławskim Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, na specjalizacji filmowej (do innych znanych absolwentów tej placówki należą m.in. Bartosz Kędzierski, Maciej Migas, Weronika Bilska, Paulina Skibińska). Filmową edukację kontynuował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który ukończył w 2002 roku.

Wtedy też Lechki otrzymał szansę zrealizowania swojego debiutu w ramach telewizyjnego cyklu Pokolenie 2000. Film Moje miasto opowiada o mieszkającym na Górnym Śląsku dwudziestopięciolatku, Goździku (Radosław Chrześciański). Główny bohater nie pracuje ani nie uczy się – jego jedynym zajęciem jest amatorska gra w hokeja. Życie Goździka i innych mieszkańców bloku usytuowanego na peryferiach miasta zdaje się trwać w zawieszeniu. Sytuacja zmienia się wraz z przybyciem pięknej Zosi (Agnieszka Banach).

Telewizyjny debiut Lechkiego wyróżniony został licznymi nagrodami i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Fakt ten nie ułatwił jednak realizacji kolejnego filmu, do której doszło dopiero po ośmiu latach, kiedy reżyser zaangażował się również w produkcję. Erratum to historia Michała (Tomasz Kot), który po latach wraca do rodzinnego Szczecina, aby w porcie odebrać dla swojego szefa samochód sprowadzony zza Oceanu. Wizyta ma być krótka, ale niespodziewany splot okoliczności powoduje, że bohater musi na dłużej zatrzymać się w mieście i skonfrontować nie tylko z ojcem (Ryszard Kotys), ale i z własnymi uczuciami. Zrealizowany z dużym smakiem i subtelnością oraz świetnie zagrany film znalazł uznanie nie tylko w Polsce – nagrody Erratum przyznano m.in. na festiwalach w Lecce, Montevideo, Chicago i Pusan. Mimo że akcja filmu osadzona jest w Szczecinie, ze względów produkcyjnych wszystkie zdjęcia powstały we Wrocławiu i okolicach. Z oczywistych względów na ekranie nie pojawiają się łatwo rozpoznawalne wrocławskie miejsca, ujęcia plenerowe kręcono za to m.in. w okolicach Portu Miejskiego, na Dworcu Nadodrze i Jazie Opatowickim oraz nad Jeziorem Mietkowskim.

Marek Lechki przyznaje w wywiadach, że w okresie pomiędzy realizacją Mojego Miasta i Erratum nie podejmował się reżyserii żadnych seriali telewizyjnych, uważając zlecenia tego rodzaju za niegodne artysty, co doprowadziło go do bardzo trudnej sytuacji finansowej. Po tym, jak zamknął prace nad swoim drugim filmem, Lechki wyreżyserował jednak kilka odcinków Plebanii. Później tworzył w polskim HBO rodzime seriale w gatunku tzw. telewizji jakościowej – odpowiadał za część odcinków drugiego i trzeciego sezonu serialu psychologicznego Bez tajemnic (2012–2013), a w 2015 roku spod jego ręki wyszły wszystkie epizody pierwszej serii kryminalnego Paktu.

 

 

Oprac. Dawid Junke

 

Twórczość

Obszerne informacje o twórczości reżysera można przeczytać pod tym linkiem.