Międzygórze

wróć


 

 

Słowa kluczowe? Masyw Śnieżnika; Wodospad Wilczki; dawny niemiecki kurort; sięgająca XVI w. kamienno-drewniana zabudowa w stylu szwajcarskim / tyrolskim; liczne trasy spacerowe i szlaki wycieczkowe; górski kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej; rezerwat ścisły.

Ale na tej krótkiej liście nie znajdziemy wzmianki, że to w Międzygórzu nakręcono pierwszy odcinek „Czterech pancernych i psa” (1966) i sceny syberyjskie; to tu Janek Kosa tak naprawdę poznał Grigorija, a nie gdzieś na dalekim Wschodzie. To nie koniec serialowej przygody Międzygórza, bo tu też realizowano niektóre sceny drugiej części „Bożej podszewki” (2005) i „Gazdy z Diabelnej” (1979). No i oczywiście „WOW” (1993), gdzie kurort pod Śnieżnikiem przez wiele miesięcy grał fikcyjną miejscowość Laurentine. Warto też wspomnieć o pełnym metrażu Jerzego Domaradzkiego i Janusza Morgensterna „Biały smok” (1986).

Nie tylko filmem żyło Międzygórze. To tu przez wiele lat mieszkał nieodżałowany Michał Fostowicz, eseista, tłumacz, wykładowca i poeta. W miejscowości tworzyli i tworzą również malarze, rzeźbiarze, fotografowie, reżyserzy. Bo i okoliczności twórcze wydają się tu bardziej niż sprzyjające.

 

 

 

Foto: Michał Czekański
Tekst: Grzegorz Czekański