Miękinia: Pałac, folwark

wróć


 

(GPS - 51.1962 / 16.7381)

 
 
 
Jednym z ciekawszych miejsc w powiecie średzkim jest Miękinia. Obecnie wieś i siedziba gminy, ale już w XIII w. w tej okolicy uprawiano krzewy winorośli i z tym właśnie związana jest moja następna wycieczka.
 
Pałac, trzeba przyznać, wygląda obecnie dość skromnie jak na epokę baroku z której pochodzi, ale gdy został wybudowany, prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII w., mogło być zupełnie inaczej. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że założycielami całego folwarku byli jezuici, którzy w tym czasie zajmowali dobra, obejmujące swoim zasięgiem dzisiejszą Miękinię. Niestety podczas wojny trzydziestoletniej pałac został mocno zniszczony i wraz z folwarkiem zaczął popadać w ruinę.
 
Dopiero pod koniec XVIII w., kiedy to Miękinię przejęły rodziny von Hoymów i von Maltzanów, odbudowano pałac wraz przylegającymi do niego zabudowaniami. Obecny wygląd obiekt otrzymał podczas przebudowy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX w. i prawdopodobnie wówczas nadano mu cechy bardziej klasycystyczne, a o barokowym pochodzeniu przypomina właściwie tylko mansardowy dach.
 
Ostatni remont miał miejsce w 1977 r., kiedy to obiekty należały do PGR-ów, a od tamtego wprawdzie folwark został przejęty przez prywatną osobę, która go odrestaurowała, ale sam pałac jest nieremontowany i trochę odstrasza swoim wyglądem.
 
Obiektywnie muszę przyznać, że podczas mojej wizyty widziałem pracującą tam jakąś osobę, ale nie były to pracę, które mogłyby napawać optymizmem. Oczywiście chciałbym się mylić i mam nadzieję, że właściciel doceni potencjał pałacu i przywróci mu jego świetność.
 
Jak już wspomniałem, Miękinia od dawien dawna była miejscem, gdzie wyrabiano wina, więc na początek spojrzenie na pałac przez pryzmat historii. Folwark z centralnym punktem, jakim jest pałac, został obecnie przystosowany dla potrzeb winnicy i winiarni. Można tam spróbować lokalnych wyrobów, kupić je, a także przejść szkolenie z uprawy itd.
 
 
 
 
 
Widok od strony południowej. Za plecami mamy wjazd główny na posesję:
 
 
 
 
Widok na wejście główne, nad którym znajduje się tympanon dobudowany prawdopodobnie w czasie przebudowy z przełomu XIX i XX w.:
 
 
 
 
 
Widok od strony zabudowań folwarcznych, znajdujących się po stronie południowo-zachodniej:
 
 
 
 
Przechodzimy w stronę założenia parkowego, które również jest w nie najepszym stanie:
 

 

Widok od założenia parkowego:

 

To już część folwarczna. Jej wygląd może napawać optymizmem i dobrze wróżyć całemu założeniu:

 

Na koniec widok na pałacod strony winnicy:

 

 


Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com