Okulary dla Syberii 2015: z Dolnego Śląska na Syberię

wróć


Od 1 do 5 czerwca br. po raz trzeci odbyła się w Rosji akcja „Okulary dla Syberii. W tym roku niemal 300 par okularów trafiło do Polonii w okolicach Tomska. Jednym z punktów docelowych była polska wioska Białystok, założona pod koniec XIX w. przez dobrowolnych przesiedleńców z guberni grodzieńskiej i wileńskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Romualda Koperskiego.

„Okulary dla Syberii” to coroczna akcja niesienia pomocy rodakom zamieszkującym wschodnie tereny Rosji, potomkom osób zesłanych oraz dobrowolnie przesiedlonych na syberyjskie ziemie. Specjaliści badają wzrok oraz dobierają odpowiednie okulary pacjentom bezpłatnie. „Pomagamy w bardzo prosty a jednocześnie istotny sposób – dajemy ludziom szansę wyraźnego oglądania świata – mówi Maciej Ciebiera, optometrysta, który uczestniczy w przedsięwzięciu od początku (od 2013 r.) – Docieramy do polskich miejsc w syberyjskiej głębinie, do ludzi często niemających dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej, w tym optyka, i niesiemy realną pomoc. Co ważne, to co robimy nie byłoby możliwe bez wsparcia Polaków w kraju”.

Okulary, które trafiają na Syberię, pochodzą ze zbiórki w Polsce. M.in. na początku 2014 r. od mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska organizatorzy otrzymali setki używanych, ale zachowanych w bardzo dobrym stanie okularów. Te z kolei, po sprawdzeniu i przygotowaniu przez specjalistów, przejechały około kilka tysięcy kilometrów by służyć nowym właścicielom. Podczas tegorocznych badań wydano niemal 300 par okularów, kilka – najtrudniejsze przypadki – będzie wykonanych w Polsce. 

W tym roku badania wzroku, odbywały się od 1 do 5 czerwca w Tomsku i okolicach. „Po Powstaniu Styczniowym (1863) do ówczesnej tomskiej guberni w Zachodniej Syberii zesłanych zostało wielu Polaków. Do dziś mieszkają tu ich potomkowie – mówi Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, doktorantka badająca losy rodaków na Syberii. – 180 km. od Tomska znajduje się też jedna z unikalnych wiosek – syberyjski Białystok, założony pod koniec XIX w. przez polskich dobrowolnych przesiedleńców, którzy na Syberię przyjechali w poszukiwaniu ziemi i szczęścia.”

Akcja „Okulary dla Syberii” jest inicjatywą Fundacji Romualda Koperskiego, polskiego podróżnika i pisarza. Badania optyczne w tomskiej oblastii przeprowadził Maciej Ciebiera, optometrysta, z zamiłowania obieżyświat, który podczas swoich podróży pomaga ludziom. Na miejscu przedsięwzięcie wspierała Agnieszka Kaniewska, doktorantka zajmująca się historią Polaków na Syberii. W poprzednich latach akcja odbywała się w rejonie Irkucka (m.in. wieś Wierszyna) i w Chakasji (m.in. wieś Znamienka).

 

Wersja rozszerzona tekstu znajduje się pod tym linkiem.

 

Więcej informacji:

 Agnieszka Kaniewska
+ 48 501 321 593
aga.kaniewska@gmail.com

 

Fot. A. Kaniewska / M. Ciebieragaleria