Państwowa Filharmonia we Wrocławiu

wróć


Państwowa Filharmonia we Wrocławiu – założona w 1958 r., wywodzi się z Państwowej Orkiestry Symfonicznej (z inicjatywy A. Kopycińskiego i R. Reszke). Początkowo koncerty odbywały się m.in. w Auli Politechniki Wrocławskiej i Auli Leopoldyńskiej. W 1968 Filharmonia otrzymała siedzibę i własną salę koncertową (liczącą około 400 miejsc) zlokalizowaną przy ul. Piłsudskiego 17. Obywały się w niej głównie koncerty symfoniczne własnej orkiestry – około 50 w sezonie, często z udziałem zaproszonych dyrygentów i solistów, oraz koncerty kameralne i recitale. W różnych okresach wzbogacano repertuar o inne formy, np. koncerty popularne dla zakładów pracy, koncerty dla młodzieży szkolnej. Od 1974 r. organizowano coroczne cykle edukacyjne „Filharmonia dla Młodych”, koncerty dla dzieci, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej i Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej.

Na scenie Filharmonii występowało wielu wybitnych dyrygentów i solistów z całego świata. Także Orkiestra Filharmonii była wielokrotnie zapraszana w różne miejsca w kraju i za granicą, np. na Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie w Dusznikach lub Warszawską Jesień.

Siedziba przy ul. Piłsudskiego miała być rozwiązaniem tymczasowym, przetrwała jednak ponad 40 lat. W 2014 r. Orkiestra przeniosła się do nowo powstałego Narodowego Forum Muzyki (uroczyście otwartego we wrześniu 2015).

 

 

Oprac. Justyna Wilczek