Prochowice: Kościół św. Andrzeja

wróćKościół św. Andrzeja wzniesiono w XV wieku na miejscu już wcześniej istniejącej drewnianej świątyni. Fundatorem murowanej gotyckiej budowli był Otto von Zedlitz.

 

Jest to budowla na planie prostokąta, jednonawowa. Od strony północnej znajduje się zakrystia, w części południowo-wschodniej czworokątna wieża. W kościele mieści się mauzoleum rodu Zedlitzów, świadczą o tym okazałe epitafia. Spośród nich można wyróżnić nagrobki zmarłej w 1561 r. Christine Oppersdorf, Ottona von Zedlitz (zm. w 1563 r.) oraz zmarłej rok później jego żony, Elżbiety. Wszystkich epitafiów oraz płyt nagrobnych jest około 20.

Ciekawostką może być również mieszczący się w kościele nagrobek zmarłego w 1551 r. Hansa Schwenckfelda (prawdopodobnie brata Caspara Schwenckfelda, śląskiego reformatora religijnego, twórcy grupy wyznaniowej szwenkfeldystów).

Po II wojnie światowej z kościoła wywieziono wyposażenie, a sam budynek zaadaptowano na magazyn, po czym zaczął popadać w ruinę. Obecnie obiekt jest bardzo powoli remontowany.

 

 


Tekst i fotografie: Tomasz Jarczak

 

 

 

Źródło: 

http://prochowice.com/content.php?cms_id=52&lang=pl&p=p1