/
Przemysław Wojcieszek

Biogram

 

Przemysław Wojcieszek (ur. 18 marca 1974 w Jelczu-Miłoszycach) – reżyser i scenarzysta. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. Studiował polonistykę na Uniwersytetach: Wrocławskim i Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1998 roku napisał scenariusz do filmu „Poniedziałek”, wyreżyserowanego przez Wojciecha Adamka. W roli reżysera Wojcieszek debiutował półamatorskim „Zabij ich wszystkich” (1999), do którego napisał również scenariusz. W swoim debiucie w sugestywny sposób przedstawił problemy młodych ludzi zmagających się z neoliberalną rzeczywistością na polskiej prowincji. Tematyka ta powraca w kilku kolejnych filmach reżysera, najwcześniej w „Głośniej od bomb” (2001). Drugi film Wojcieszka opowiada historię mieszkającego w prowincjonalnym, industrialnym miasteczku 20-letniego Marcina (Rafał Maćkowiak), który po śmierci ojca postanawia prowadzić dalej odziedziczony zakład mechaniki samochodowej, zamiast szukać szczęścia w wielkim świecie. Liczy na wsparcie swojej dziewczyny, Kaśki (w tej roli Sylwia Juszczak, która wystąpiła również w „Zabij ich wszystkich”), nie wiedząc o tym, że rodzice umówili już jej wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem na pogrzeb ojca zjeżdża się rodzina Marcina, na czele z zafascynowanym wszystkim, co zachodnie, wujkiem Marianem (Andrzej Gałła). Wojcieszek ukazał w „Głośniej od bomb” przekrój postaw wobec zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej, nie tracąc przy tym poczucia humoru i skupiając się przede wszystkim na uczuciach i marzeniach bohaterów. Zdjęcia do filmu powstały na Dolnym Śląsku – filmowe miasteczko, z dominującymi nad krajobrazem kominami to podwrocławskie Siechnice i tamtejsza elektrociepłownia, a centrum handlowe, które odwiedzają Marcin, Kaśka i Jagoda (Magdalena Schejbal) to wrocławska Korona.

W dolnośląskich Stankowicach i Świeradowie-Zdroju powstały z kolei zdjęcia do filmu „W dół kolorowym wzgórzem” (2005), opowiadającego o Ryśku (Dariusz Majchrzak), powracającym do rodzinnej wsi po pobycie w więzieniu. Wojcieszek ponownie przygląda się w tym filmie życiu na prowincji, ton filmu jest jednak bardziej gorzki, niż w  „Głośniej od bomb”, reżyser pozwolił sobie również na odważniejsze eksperymenty formalne. Reżyser rozwijał je we wszystkich kolejnych produkcjach, poza klasycznie opowiedzianym „Doskonałym popołudniem” (2007): nakręconym we Wrocławiu  „Made in Poland” (2010), podejmującym temat Zagłady „Sekrecie” (2013) oraz dwóch filmach powstałych w Berlinie – „Jak całkowicie zniknąć” i „Berlin Diaries” (2015). Ostatni tytuł to zrazem bodaj najbardziej radykalny eksperyment twórcy – niezależnie zrealizowany, osobisty pamiętnik filmowy, balansujący pomiędzy kreacją i obserwacją.

Wojcieszek, który na co dzień mieszka we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku nie tylko kręcił filmy – w 2004 roku wystawił w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy „Made in Poland według własnego scenariusza, zanim znalazły się fundusze na realizację wersji kinowej. Spektakl zyskał duży rozgłos, a Wojcieszek podjął później współpracę z warszawskimi teatrami: Rozmaitości i Polonia, a także Teatrem Polskim we Wrocławiu.

 

Oprac. Dawid Junke