Radków

wróć


Słowa kluczowe? Szczeliniec Wielki i Góry Stołowe na wyciągnięcie ręki – mocno spionizowane Radkowskie Skały robią wrażenie zasługujące na wzmiankę; Szosa Stu Zakrętów z gwarancją szczególnych warunków widokowych; zabytkowa zabudowa Rynku z charakterystycznym ratuszem; historyczne mury obronne z XV w.; sztuczny zalew przy Potoku Czerwonogórskim, plus zaplecze wypoczynkowe w tamtejszej okolicy.

Jak można inaczej opowiedzieć Radków niż za pomocą telegraficznych haseł? To miasto nie wydaje się mieć szerzej znanych epizodów związanych z X muzą, ale wystarczy poszukać, żeby to odczucie trochę się skomplikowało. I to w dwójnasób. Po pierwsze: „Ostatni świadek” (1969) w reżyserii Jana Batorego ze Stanisławem Mikulskim w głównej roli. Pod pewnym względem jest to produkcja mocno aktualna – fabuła koncentruje się na poszukiwaniu nazistowskiego złota w pewnym miasteczku na ziemiach zachodnich. Skąd my to znamy?

Po drugie, jest kilka źródeł, dzięki którym możemy przypuszczać, że to m.in. w Radkowie realizowano telewizyjną wersję „Frankensteina” z 1992 r. (reż. David Wickes). Nieznany jest szerzej kontekst plenerowy wyprodukowanego przez Turner Pictures obrazu (w rolach drugoplanowych można rozpoznać m.in. Małgorzatę Potocką). Należy więc nazwać to rzeczą dla dociekliwych. Podobnie jak cały Radków.

 

 

 

 

Foto: Michał Czekański
Tekst: Grzegorz Czekański