/
Robert Więckiewicz

Biogram

 

Robert Więckiewicz (ur. 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Uczęszczał do szkoły średniej w Legnicy, następnie w 1993 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. W tym samym roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie występował do 1998 roku. Od 1999 roku związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Jeszcze w 1991 roku wystąpił w swojej pierwszej, epizodycznej roli w „30 door key” (Polska–Wielka Brytania–Francja) – adaptacji „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Od tego czasu często grywał drugo- i trzecioplanowe role, pojawił się m.in. w realizowanym na Dolnym Śląsku (Pustkowo Wilczkowskie, Bystrzyca Kłodzka, Kobierzyce) „Sezonie na leszcza” (2001) Bogusława Lindy oraz w kręconym we wrocławskich plenerach serialu kryminalnym „Fala zbrodni” (2003–2008). Szeroką sławę zapewniły mu jednak większe role, które zaproponowano mu kilka lat później, zwłaszcza kreacja Roberta Cumińskiego, głównego bohatera komedii kryminalnej „Vinci” (2004) Juliusza Machulskiego. Za tę rolę otrzymał jedną ze swoich pierwszych nagród filmowych: wyróżnienie na Noir in Festival we włoskim Courmayeur.

Z kolei w 2006 roku Więckiewicz wystąpił w filmie „Fundacja” (prem. 2008) w reżyserii Filipa Bajona. Kanwą tej fabuły była prawdziwa historia – afera kryminalna wokół wrocławskiej fundacji Help. Organizacja oficjalnie miała pomagać ofiarom pijanych kierowców, ale większość funduszy, które wpłynęły na jej konto, została zdefraudowana. Bajon, opowiadając tę historię, nadał jej cech absurdalnej groteski (nieprzypadkowo „Fundacja” dedykowana jest Mikołajowi Gogolowi). Zdjęcia do filmu kręcono we Wrocławiu i Szklarskiej Porębie, zrealizowała go firma Argomedia Production wrocławskiego producenta Lambrosa Ziotasa, we wrocławskim kinie „Warszawa” odbyła się również uroczysta premiera „Fundacji”.

W późniejszych latach role Więckiewicza były już regularnie nagradzane i wyróżniane na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, a on sam grywał w najważniejszych rodzimych produkcjach. Do istotnych etapów jego kariery należy z pewnością kreacja alkoholika Andrzeja we „Wszystko będzie dobrze” (reż. Tomasz Wiszniewski, 2007), nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po tym sukcesie Więckiewicz współpracował m.in. z Wojciechem Smarzowskim („Dom zły”, 2009; „Pod mocnym aniołem”, 2014), Janem Kidawą-Błońskim („Różyczka”, 2010), Agnieszką Holland (główna rola w nominowanym do Oscara filmie „W ciemności”, 2012), zagrał też tytułową rolę w „Wałęsie. Człowieku z nadziei” (2013) Andrzeja Wajdy. W 2010 roku wystąpił w jednej z głównych ról w debiucie fabularnym Tadeusza Króla pt. „Zwerbowana miłość”, do którego część zdjęć realizowano we Wrocławiu.

W 2014 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej” oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię autora można przeczytać pod tym linkiem.