/
Roman Kolski (1926-2001)

Biogram

 

Roman Kolski (ur. 12 sierpnia 1926 roku w Łodzi, zmarł 14 stycznia 2001 roku) – montażysta, ojciec reżysera Jana Jakuba Kolskiego i montażystki Ewy Pakulskiej. Jego dziadek, Mani Hendlisz, w latach 1907–1922 był właścicielem kina znajdującego się przy ulicy Piotrkowskiej 15 w Łodzi, natomiast ojciec, Jan Kolski, był producentem i dystrybutorem filmowym.

Pierwszym filmem, przy którym pracował Roman Kolski, był Zimowy zmierzch Stanisława Lenartowicza z 1956 roku. Przez kolejnych trzydzieści sześć lat – aż do roku 1992 – Kolski zaangażowany był w produkcję ponad sześćdziesięciu filmów fabularnych (kinowych i telewizyjnych), seriali i filmów animowanych, wśród których znalazły się takie tytuły, jak „Zobaczymy się w niedzielę” (reż. Stanisław Lenartowicz, 1960), „Stawka większa niż życie” (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic, 1967–1968), „Czterej pancerni i pies” (reż. Konrad Nałęcki, 1966–1970), „Test pilota Pirxa” (reż. Marek Piestrak, 1979), „Kobieta samotna” (reż. Agnieszka Holland, 1981, premiera: 1987). Każda z wymienionych produkcji realizowana była w atelier Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w większości z nich wykorzystano plenery wrocławskie (na przykład w „Stawce większej niż życie” czy „Teście pilota Pirxa”) lub dolnośląskie (Kotlina Kłodzka w „Czterech pancernych i psie”), a ich akcja często rozgrywa się w stolicy Dolnego Śląska („Zobaczymy się w niedzielę” czy „Kobieta samotna”).

Kolski współpracował także z blisko związanym z Wrocławiem reżyserem Romanem Załuskim – odpowiadał za montaż jego dwóch produkcji bazujących na historii Wrocławia. Pierwsza z nich – „Zaraza” (1971) – traktuje o epidemii czarnej ospy, która wybuchła w mieście w 1963 roku. W filmie pojawiają się liczne wrocławskie plenery: budynek pogotowia ratunkowego przy ul. Traugutta, Wyższe Seminarium Duchowne na Ostrowie Tumskim, Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki, ulice Piłsudskiego, Norwida, Mazowiecka, Świdnicka, Ślężna, Karkonoska, Grabiszyńska, plac Kościuszki, Dworzec Główny, wykorzystano także pałac w Szczodrem koło Wrocławia. Z kolei fabuła „Wściekłego” powstała na kanwie historii seryjnego zabójcy Władysława Baczyńskiego, który mordował we Wrocławiu w latach 1956–1957. W filmie pojawia się m.in. Dworzec Główny oraz Ogród Zoologiczny we Wrocławiu.

Kolski odpowiadał również za montaż sensacyjnego filmu Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego „Trąd” z 1971 roku, którego akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Ponieważ reżyser (wcześniej pracujący przede wszystkim nad dokumentami) chciał nadać swojej produkcji realistyczny i mimetyczny wymiar, w „Trądzie” pojawia się wiele autentycznych wrocławskich przestrzeni, m.in. Hala Targowa przy ulicy Piaskowej czy Dworzec Główny, które służą jako nieinscenizowane tło dla istotnych scen filmu.

Ostatni film Romana Kolskiego – „Pograbek” (1992) – został wyreżyserowany przez jego syna, Jana Jakuba.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię autora można przejrzeć pod tym linkiem.