/
Ryszard Bukowski (1916-1987)

Biogram

 

Ryszard Bukowski (1916-1987) był związany od 1948 r. z Wrocławiem jako kompozytor, pedagog, recenzent i publicysta muzyczny. Uznawany jest za jednego z organizatorów powojennego dolnośląskiego szkolnictwa muzycznego. Od 1949 r. przez prawie 40 lat prowadził klasę kompozycji na wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie wykładał również przedmioty teoretyczne.

„Bogaty i różnorodny dorobek twórczy Ryszarda Bukowskiego obejmuje formy symfoniczne, koncertujące, wokalno-instrumentalne, kameralne, solowe, dzieła sceniczne, muzykę teatralną i filmową. Najważniejsze utwory to m.in. siedem symfonii, dwa koncerty fortepianowe, koncert na trąbkę, kwartety smyczkowe, „Capriccio” na sopran i orkiestrę, „Fresk symfoniczny”, „Pasja wg św. Marka”, dramat muzyczny „Pierścień wielkiej damy”, „Spotkania w czasie” na chór i orkiestrę”[1].

„Obok kompozycji, pedagogiki i pracy społecznej zajmował się również publicystyką. Od 1945 pisał recenzje i artykuły o tematyce muzycznej na łamach prasy regionalnej i ogólnopolskiej, m.in. w pismach "Dziennik Zachodni", "Odra", "Słowo Polskie", "Wieczór Wrocławia", "Wiadomości", czy "Tak i Nie". Współpracował z Rozgłośnią Wrocławską Polskiego Radia. Jest autorem podręcznika dla szkół muzycznych II stopnia i studentów wyższych szkół muzycznych pt. ‘Metodyka nauczania form muzycznych’ (PWM, Kraków 1968)”[2].

Od 1992 r. Ryszard Bukowski jest patronem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Przez wiele lat we Wrocławiu organizowano – z przerwami – Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego, gdzie oprócz koncertów odbywały się również panele dyskusyjne, konkursy wykonawcze oraz kompozytorskie.

 


[1] Zob.: http://psmpodwale.pl/patron-szkoly.html, dostęp z 13.10.2016.

[2] Zob.: http://culture.pl/pl/tworca/ryszard-bukowski, dostęp z 13.10.2016.

 

Twórczość

 

Obszerną sylwetkę Ryszarda Bukowskiego można przeczytać pod tym linkiem.