Środa Literacka: Jarosław Borowiec i Warstwy

wróć


Bohaterem czerwcowej Świdnickiej Środy Literackiej był Jarosław Borowiec, historyk literatury i redaktor. Spotkanie otworzyła prezentacja wyników ankiety na temat czytelnictwa wśród licealistów oraz recytacja wierszy Krystyny Miłobędzkiej i Bogdana Zadury w wykonaniu Dagmary Młot. To właśnie tym poetom, szczególnie bliskim dla Jarosława Borowca, oraz krytykowi i filozofowi Andrzejowi Falkiewiczowi została poświęcona pierwsza część Środy.

Borowiec opowiadał o pierwszym spotkaniu z poezją Krystyny Miłobędzkiej i szeregu zbiegów okoliczności, które doprowadziły po latach do powstania książki wywiadu Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem.

Drugą część zdominowała tematyka dotycząca działalności Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, którego zaproszony gość jest redaktorem naczelnym. Zaprezentowano osiągnięcia wydawnicze, m.in. książki dla dzieci oraz książki autorów zapomnianych, oraz projekty edukacyjne organizowane przez wydawnictwo.

Tym razem Środowe spotkanie pozwoliło publiczności zetknąć się twórczością literacką zaproszonego gościa, a organizatorom nawiązać współpracę - jest pewne, że o wspólnych działaniach Świdnickiego Ośrodka Kultury i Wydawnictwa Warstwy niebawem usłyszymy i będziemy mieli okazję w tych działaniach wziąć udział.  

 

Wojciech Koryciński

 

Fotorelacja ze spotkania dostępna jest pod tym linkiem.