/
Tomasz Kot

Biogram

 

Tomasz Kot (ur. 21 kwietnia 1977 roku w Legnicy) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. W 1996 roku debiutował na deskach Teatru Dramatycznego w Legnicy (w spektaklu „Panna Tutli-Putli” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Wiesława Cichego), w którym w przeciągu dwóch lat zagrał jeszcze kilka ról (m.in. w „Don Kichocie uleczonym” w reżyserii Jacka Głomba i „Śpiewie masek” w reżyserii Roberta Skolimowskiego). W 2001 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W spektaklach telewizyjnych, serialach i filmach krótkometrażowych grywa od 1999 roku. Ważnym momentem w rozwoju jego kariery była główna rola w głośnym filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa” (2005). Kot wcielił się tam w postać lidera bluesowego zespołu Dżem – Ryszarda Riedla, któremu tragiczna śmierć w wieku zaledwie trzydziestu siedmiu lat zapewniła status legendy. Kreacja aktora spotkała się z ogromnym uznaniem, otrzymał za nią m.in. Nagrodę Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego.

W kilka lat później Kot zagrał również pierwszoplanowe role w filmach realizowanych we Wrocławiu i okolicach: krótkometrażowym, kameralnym „Związku na odległość” (2008) Dominika Matwiejczyka oraz w pełnometrażowym debiucie Marka Lechkiego „Erratum” (2010). Film Lechkiego opowiada historię Michała, który po wielu latach przypadkiem trafia do rodzinnego Szczecina, spotyka dawno niewidzianych przyjaciół oraz ojca, z którym zerwał kontakt,  i próbuje wyjaśnić nieporozumienia z przeszłości. Choć akcja filmu rozgrywa się w Szczecinie, to zdjęcia realizowano w stolicy Dolnego Śląska (wykorzystano okolice m.in. Dworca Wrocław Nadodrze, Jazu Opatowickiego i Portu Miejskiego) oraz nad Jeziorem Mietkowskim.

Po komercyjnym sukcesie „Skazanego na bluesa” aktor zaczął grywać pierwszoplanowe role w popularnych (wiele z nich było kasowymi hitami) produkcjach, głównie w komediach. Wystąpił m.in. w „Dlaczego nie!” (reż. Ryszard Zatorski, 2007) i „Testosteronie” (reż. Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz, 2007). Pojawił się także w polsko-czeskiej koprodukcji „Operacja Dunaj” (reż. Jacek Głomb, 2009) – komedii, której akcja rozgrywa się podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i w której główną osią fabuły oraz źródłem komizmu jest wątek zetknięcia polskich czołgistów z czeskimi cywilami. Zdjęcia realizowano zarówno w Czechach, jak i w Polsce, w tym we wsi Karpniki koło Jeleniej Góry. W 2012 roku Kot miał również okazję wcielić się w Hansa Klossa w filmie Patryka Vegi „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” (2012). Jednak jego największym sukcesem okazała się kolejna rola w filmie biograficznym – w 2014 roku premierę mieli „Bogowie” (reż. Łukasz Palkowski), opowiadający o pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce, który w 1985 roku przeprowadził Zbigniew Religa. Produkcja okazała się sukcesem, a za rolę Religi Kota wielokrotnie nagradzano; otrzymał m.in. nagrodę Gdynia Film Festival i Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”.

Rok później premierę miał film, w którym Kot zagrał wraz z międzynarodową, polsko-rosyjską obsadą: „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka (twórcy również pochodzącego z Legnicy i absolwenta tego samego liceum). Kryminalna fabuła tej produkcji osnuta jest wokół śledztwa w sprawie seryjnego mordercy grasującego we współczesnej Moskwie. W toku dochodzenia okazuje się, że korzenie całej sprawy tkwią w Legnicy lat siedemdziesiątych, gdzie stacjonował wówczas radziecki garnizon. W filmie pojawiają się retrospekcje, w których wykorzystano prawdziwe legnickie plenery: okolice ratusza i Rynek, plac Słowiański itd. Ponadto z uwagi na kwestie finansowe – zdjęcia w Moskwie są bardzo kosztowne – część sekwencji rozgrywających się w stolicy Rosji nakręcono we Wrocławiu. Na ekranie pojawia się m.in. Wrocławska ulica Norwida oraz osiedle przy ulicy Zwycięskiej.

Kot zagrał również tytułową rolę w realizowanym w 2016 roku "Atlasie", pełnometrażowym debiucie Macieja Kawalskiego. Akcja filmu, który wciąż jeszcze nie miał swojej premiery, rozgrywa się  w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafia nowy pacjent, nazwany przez innych Atlasem. Zdjęcia do filmu realizowano w opactwie cystersów w Lubiążu. Wciąż też w produkcji znajduje się polsko-czeska koprodukcja „Pokot” (w reżyserii Agnieszki Holland, na podstawie „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk), którą kręcono w Kotlinie Kłodzkiej.

 

 

 

Oprac. Robert Dudziński

 

 

Twórczość

 

Dokładną filmografię autora można przeczytać pod tym linkiem.