Uraz: Zamek książąt wrocławskich

wróć


 

 (GPS - 51.2428 / 16.8527)

Pierwsze wzmianki na temat warowni w miejscowości Uraz pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy urzędował tu kasztelan. W 1319 r. zamek został rozbudowany przez ówczesnego właściciela, Andreasa Radaka. Oczywiście nie była to ostatnia przebudowa, bo po XV-wiecznych modernizacjach obiekt otrzymał plan tójkąta równobocznego i został otoczony fosą.

„Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym oraz fosą. Składał się on z poligonalnego narysu murów obronnych, z budynkiem mieszkalnym w formie wieży wpisanej w zachodni narożnik obwodu, i baszty bramnej po stronie północnej. Wieża mieszkalna, początkowo trzykondygnacyjna, zbudowana została z rudy bagiennej i cegły na planie trójkąta równobocznego, o ostrych narożach wymierzonych w stronę miasta i Odry, powodujących „ślizganie” się pocisków po murze, a tym samym łagodzących przykre skutki ewentualnego ostrzału nieprzyjaciela - przy czym długość jednego boku wynosiła około 23 metry, a grubość ścian w dolnych partiach – około 2,5 metra. Była to konstrukcja niezwykle rzadka - prawdopodobnie na świecie istnieją tylko trzy zamki oparte na podobnym planie”[1].

Podczas XIX-wiecznej modernizacji rozebrano otaczający go mur, zasypano fosę i nadano zamkowi charakter neogotycki. Obecnie obiekt pozostaje pod opieką p. Andrzeja Lipińskiego, o którego działalności związanej z urazkim zabytkiem można przeczytać pod tym linkiem.

 

Widok od strony północnej:

 

Wejście główne, nad którym znajdują się dwie tarcze herbowe:

 

Tu już widok od strony zachodniej; za nami znajduje się Odra:

 

Wejście od strony wschodniej:

 

Pozostałości po fosie okalającej zamek.

 

 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com

 

 

 


[1] Zob.: http://www.zamkipolskie.com/uraz/uraz.html, dostęp z 05.06.2016.